EGALE RIETBOORDER TE GAST IN HET ZEEUWSE LANDSCHAP w Bezoeker: Tanneke ten Zijthoff Locatie: Waterwinbossen Clinge Tekst en foto: Chïel Jacobusse ZEEUWS-4-LANDSCHAP Soms vind je in rietstengels ronde gaatjes. Als je de stengel vervolgens inspecteert, zie je dat er binnenin aan het merg gegeten is. Dat is het werk van rietboorders: rupsen die gespecialiseerd zijn op riet. Er zijn verschillende soorten, maar de egale rietboorder is één van de gewoonste. Tijdens hun ontwikkeling wisselen de rupsen enkele keren van stengel. De aangetaste stengels kun je herkennen door de bruine bladtoppen De rups ontwikkelt zich na de verpopping tot een mooie, zandgele vlinder, die alleen 's nachts actief !is. De soort is vooral in West- en Noord-Nederland algemeen, maar wordt vrijwel nergens zoveel waargenomen als in Zeeland. Wilt u zichzelf voorstellen? "Ik ben Tanneke ten Zijthoff. In mijn werkzame leven was ik conrector aan het Reynaertcollege, een brede scholengemeenschap in Hulst." Waarom heeft u ervoor gekozen om de Waterwinbossen te bezoeken? "Dit gebied bezoek ik iedere dag. Ik woon verderop in de straat en het is ideaal om hier met de hond door het bos te lopen." Wat vindt u van het gebied? "Ik geniet ervan. Het is echt een fijn bos, net als het bos bij Sint-Jansteen, waar ik ook regelmatig kom. Het is alleen jammer dat zeker de helft van de bomen op omvallen staat (vanwege aantasting door de letterzetter; een kevertje dat onder de bast leeft; red.). De manier waarop de dode bomen worden gekapt vind ik erg lelijk. Verderop lijkt het wel een bomenkerkhof en ik heb begrepen dat het allemaal vanzelf terug moet groeien. Dat gaat lang duren. Er is hier nog een ander probleem. In het weekend is er veel overlast van mountainbikers en wielrenners. Het gebied is enorm in trek bij wandelaars en hardlopers, en iedereen moet gebruik maken van dezelfde weg. ZEEUWS-5-LANDSCHAP Ik heb hierover al eens aan de bel getrokken." Tanneke staakt het gesprek en wijst op een tweetal wielrenners dat met hun fiets op de rug dwars door het bos loopt. "Kijk," zegt ze, "dat zie je hier ook regelmatig, wielrenners die zich niet aan de paden houden. Ik gun mensen dat ze hier kunnen fietsen, maar zeker als ze met een groep zijn, is het vaak van: uit de weg, wij zijn hier de baas." Tanneke ten Zijthoff en haar hond Sam genieten van hun dagelijkse wandeling in de Waterwinbossen bij Clinge. Heeft u wensen voor dit bos? "Ik hoop dat er gescheiden routes komen voor wandelaars en fietsers. Het zou ook fijn zijn als er op die kale plekken bomen worden aangeplant. Vooral in het losloopgebied voor honden is het diep droevig. Vanwege alle kaalslag kom ik daar niet meer. Ik vind het er foeilelijk. C. Frederiks is journalist en fotograaf Naschrift: Het Zeeuwse Landschap heeft de afgelopen maanden een nieuw bezoekersplan opgesteld. Het is inmiddels afgerond: verschillende routes zijn verlegd, sommige afgesloten en voor een deel uit elkaar gehaald. Dat is in nauw overleg met verschillende dorpsraden gedaan.

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 3