'Natuur op eigen benen Al geruime tijd werkt Het Zeeuwse Landschap voor het begrazingsbeheer in enkele gebieden nauw samen met de stichting FREE Nature. Natuur op eigen benen is daarbij het uitgangspunt. Het gaat om de Slikken van de Heen, Oranjezon en Saeftinghe. Daar zorgen de kudden grote grazers van FREE voor het in stand houden van een zo natuurlijk mogelijk landschap. Onder het motto: natuur op eigen benen. Door Rinus Antonisse Esther Linnartz, beheerder/ voorlichter van FREE nature. (M. Klootwijk) FREE NATURE ZORGT VOOR GROTE GRAZERS "We hebben zelf geen gebieden in eigendom. Alleen maar dieren, grazers. Die zijn ons kapitaal. Ze zijn ons eigendom en onze verantwoordelijkheid. We werken wel in nauw overleg met onze opdrachtgevers. En het is niet bij alles: u vraagt en wij draaien. FREE, wat staat voor Foundation for Restoring European Ecosystems, heeft een duidelijke visie." Die draagt Esther Linnartz, beheerder/voorlichter graag en met verve uit. Ze geeft aan dat als uitgangspunt geldt begrazing met wilde dieren, het hele jaar door, zonder bijvoeren. "De dieren moeten zich zelf zien te redden. We werken met natuurlijke groepen, met hun eigen sociale structuur. Bij paarden zijn dit harem- en hengstengroepen en bij rundachtigen familiegroepen onder leiding van oudere koeien. In de winter is beschikbaarheid van voedsel leidend voor het aantal dieren." Paarden kunnen goed overweg met schrale vegetaties en runderen passen beter in voedselrijke systemen. Linnartz maakt duidelijk dat bij voorkeur gewerkt wordt met meerdere soorten grazers in hetzelfde gebied. "Elke soort heeft een eigen manier van grazen en terreingebruik. Ze vullen elkaar goed aan. Dat geeft de beste natuurresultaten." FREE Nature zorgt voor het begrazingsbeheer in zo'n 30 gebieden. De opdrachtgevers zijn niet alleen terreinbeheerders, maar ook nutsbedrijven en gemeenten. "Er moet een klik zijn,"zegt Linnartz. "Men moet dit willen en bij ons uitkomen. Wij zijn niet de enige die dit doen. Het kost geld en dat moet je er voor over hebben. Je betaalt voor de dienst ZEEUWS-12-LANDSCHAP van de begrazing en alles wat daarbij komt kijken. We zien het graag als samenwerking. Mensen die in dezelfde richting denken." Voedselketen "Door de lage dichtheden aan dieren ontstaat in de gebieden een explosie van leven," vertelt Linnartz. "Het gaat om de hele voedselketen. Bloeiende planten, insecten en vogels. Dat krijg je niet met maaibeheer. De resultaten zijn dan heel anders. Het gaat dan vaak om meer botanische doelstellingen. Het mooie van jaarrond grazen is datje het allemaal een beetje hebt, het is het hele plaatje." De bezoekers kunnen volop meegenieten: de kudden lopen in niet-afgesloten natuurgebieden. Wel met inachtneming van toegangsregels. Zoals 25 meter afstand houden tot een dier (dus geen selfies), niet voeren, niet dwars door een kudde lopen en niet aaien. Voor de wisenten op de Slikken van de Heen geldt een afstand van 50 meter. Linnartz: "Die hebben meer persoonlijke ruimte nodig dan runderen en paarden. Het zijn wilde dieren en je moet hun ruimte respecteren. Circa 50 meter vinden ze oké, kom je dichterbij, dan word je echt weggekeken." De dieren die FREE inzet zijn oorspronkelijk inheems. Ze hebben ooit in de lage landen rondgelopen. Waaronder ook de waterbuffel, die in Saeftinghe rondloopt. En geen schapen, want dat is van oorsprong een bergdier. De terugkeer van de wolf naar Nederland ziet Linnartz niet als een bedreiging. "De grazers zijn inderdaad een natuurlijke prooi van de wolf. Niet van eenlingen, meer van een roedel. De ervaring elders is dat de kuddes het gevaar gauw in de gaten hebben; ze kunnen zich heel goed verweren. Hengsten en stieren hebben een belangrijke rol bij de bescherming. Wisenten.. Kunnen er bij een strenge winter of extreme (C. Jacobusse) droogte situaties als in de Oostvaardersplassen optreden? Linnartz maakt duidelijk dat de inzet van de kudden niet te vergelijken is met het beheer in de Oostvaardersplassen, waar sprake is van een zelfregulerend systeem. "Wij sturen op aantallen. In de winter halen we dieren eruit. Dieren proberen we zoveel mogelijk te herplaatsen in andere natuurgebieden. Dit lukt meestal voor een deel, de rest wordt geslacht. Niet leuk, maar we kunnen het als wildernisvlees verkopen. We hebben een zorgplicht. Blijkt er te weinig voedsel te zijn dan voeren we bij." Drie kalfjes Door FREE Nature worden momenteel zo'n 1900 dieren ingezet: 1100 runderen, 700 paarden, 45 buffels en ook 45 wisenten. Op de Slikken van de Heen gaat het om konikpaarden, wisenten en rode geuzen. Ze hebben het er naar hun zin, recent zijn er bij de wisenten drie kalfjes geboren. In Oranjezon lopen ook koniks en - als enige kudde bij FREE - hereford runderen. Het hertenbeheer verzorgt het Landschap hier zelf, zodanig dat het aantal stabiel blijft. Elke kuddebeheerder werkt zoveel mogelijk met vrijwilligers (bij FREE zijn er inmiddels zo'n 100). "Ze helpen ons met van alles. Dagelijks toezicht, helpen bij het vangen van dieren in de winter en zonodig rasteronderhoud. Vaak zijn het mensen die in de buurt van een terrein wonen. Ze zijn eigenlijk onze ogen en oren in het veld," legt Linnartz uit. "Op de Slikken van de Heen zijn er vrijwilligers beschikbaar. Er mogen er nog wel bijkomen. We willen het verder opbouwen, zeker nu er wisenten in het gebied gekomen zijn. In Oranjezon doen we alles samen met Het Zeeuws Landschap." Met de komst van de waterbuffel in het Baalhoekschor van Saeftinghe zijn er nu in drie natuurgebieden van het Landschap kudden van FREE. Vrij levende grote grazers die er als dierlijke terreinbeheerders voor zorgen dat de natuur echt op eigen benen komt te staan. Bezoekers van de gebieden kunnen bijzondere ontmoetingen tegemoet zien. Een wenkend perspectief. R. Antonisse is journalist Grote grazers bij Het Zeeuwse Landschap Konik: Oorspronkelijk paardenras uit Oost-Polen. In 1982 in Nederland geïntroduceerd. Circa 2000 koniks lopen in Nederlandse natuurgebieden. Wisent: Deze rundachtige is de Europese bizon, 's Zomers zijn de stieren getooid met een baard aan keel, hals en kin. Wereldwijd zijn er 6000 dieren. Rode geus: Kruising van het Nederlandse brandrode rund en het Franse saler rund. Het ras bestaat 20 jaar. Wordt gezien als het Nederlandse natuurrund. Hereford: Koeienras afkomstig uit zuidwesten van Engeland. Meest voorkomende vleesras ter wereld. Stoer dier, witte kop, rest roodgekleurd. Waterbuffel: Nieuwste grote grazer in Nederland. Thuis in natte omgeving en een prima zwemmer. Eet graag oud riet. Onderling echte knuffeldieren. ZEEUWS -13-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 7