ZO WERKT Carla van Dueren den Hollander Beheerder Bezoekerscentrum Saeftinghe "Ik heb echt een superbaan!" Tekst en foto's: Marcel Klootwijk Carla (50) is een geboren en getogen Zeeuws- Vlaamse. Ze heeft haar wortels in Terneuzen en kwam vroeger vaak met haar opa en oma naar Emmadorp. Als kind was ze al gefascineerd door de natuur en dat werd nog eens aangewakkerd als ze langs de zeedijken bij Saeftinghe liep. Ze begon als leerkracht in het basisonderwijs. Haar favoriete vakken waren natuuronderwijs en biologie, met name de buitenlessen. Haar eerste kennismaking met Het Zeeuwse Landschap was in 2009, toen ze begon als deeltijd-medewerkster bij het bezoekers centrum in Emmadorp. Hier kon ze haar ervaring als leerkracht goed gebruiken om lesprogramma's voor de scholen te maken. In 2012 werd ze er beheerder en ging ze voltijds aan de slag. Carla van Dueren den Hollander. Rechtsboven: Gerande schijnspurrie. Carla praat tijdens de lunch bij met collega's. ZEEUWS-14- er gelden een boel nieuwe richtlijnen om straks weer aan het werk te mogen. De medewerkers worden vertrouwd gemaakt met het nieuwe kassasysteem en de hygiënevoorschriften. Even later komt ook gids Walter langs, om de ©"Het is een bijzondere tijd om hier nu te werken," vertelt Carla als ze alleen op kantoor zit, in een verder gesloten bezoekerscentrum. Door de coronacrisis zijn alle excursies stilgelegd en is het centrum gesloten. "Maar dat betekent niet dat er minder werk is. Alle geboekte excursies moeten geannuleerd of verplaatst worden en dat is een hele puzzel," zo legt ze uit. "Aangezien de coronamaatregelen nog steeds veranderen, blijf je bezig met het schuiven van data en het aanpassen van de spelregels." ©Halverwege de ochtend komen de baliemedewerkers één voor één langs voor een update. "Ik heb die dames al in geen maanden gezien,"zegt Carla. Het bezoekerscentrum heeft een nieuwe kassa en ZEEUWS-15 mogelijkheden te bespreken voor de gidsen die, vanwege hun leeftijd, tot de risicogroep behoren. "Omdat de aard van de excursie het niet toelaat 1,5 meter afstand te houden, probeer ik de gidsen toch op andere manieren betrokken te houden bij Saeftinghe. Door zelf regelmatig tochten te begeleiden, blijf ik het gebied kennen en ben ik in staat om het proces van aanvraag tot excursie van a tot z te begeleiden en goed in te spelen op de wensen van zowel de bezoekers als de gidsen. Ik geniet ervan bezoekers op deze manier kennis te laten maken met dit bijzondere gebied," vertelt Carla. Haar werkzaamheden zijn Bezoekerscentrum veelomvattend en soms is het wel Saeftinghe. wat hectisch. "Maar dat maakt mijn baan ook tot een superbaan. Geen dag is hetzelfde en telkens leer ik nog bij; de ene dag ben je bezig met het uitbreiden van de winkel- of tentoonstellingscollectie, de andere coördineer je een reddingsoperatie waarbij iemand uit het schor gehaald moet worden en hang je onder een helikopter. Ook bij het aansturen en inplannen van het 40-tallige gidsenkorps, de baliemedewerksters en het werven en opleiden van nieuwe gidsen komt veel kijken. Daarnaast vragen ontwikkelingen in de regio, zoals het Grenspark Groot-Saeftinghe, aandacht en tijd. Er komt veel kijken bij dat grote project. "Saeftinghe wordt straks alleen maar groter en internationaal op de kaart gezet." Excursie in M. Klootwijk is medewerker afdeling communicatie Saeftinghe, vóór de van stichting Het Zeeuwse Landschap coronacrisis. O Het bezoekerscentrum vervult ook een beetje de rol van centraal ontmoetingspunt voor bewoners uit de omgeving en de gidsen. "Ik vind het belangrijk om een goede band met de gidsen te hebben en te weten wat er speelt," legt Carla uit. Tussen de middag komen Peter de Smidt en Peter Heetesonne (terreinmedewerkers) langs om hun lunch buiten aan de picknicktafel op te eten. "Als we hier in de buurt zijn, kloppen we altijd even aan,"zegt Peter de Smidt. "Omdat het hierzo'n uithoek is, zie ik niet veel collega's," vervolgt Carla, "dus als ze er zijn, praten we altijd even bij." ©Na de lunch gaan we naar buiten om het Plankierpad en de Ruige Laarzen Route te controleren. "Omdat we de gebruikelijke excursies niet kunnen lopen, proberen we met de gidsen een alternatief te verzinnen," zegt Carla. Deze paden zijn openbaar, veilig en dichtbij de dijk, maar er is genoeg te zien en te vertellen. Onderweg geniet ze zichtbaar van het buiten zijn. "Normaal gesproken komen er 11.500 bezoekers per jaar in dit gebied. Door de coronacrisis ligt alles helemaal stil en kom ik er zelf ook veel minder." Onderweg geeft ze nog een demonstratie met een bloempje van de gerande schijnspurrie. Door deze onder water te houden, klapt hij dicht en houdt zo zijn stuifmeel droog. "Dit is één van de leuke dingen om tijdens een excursie te laten zien."

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 8