terra maris museum f A W bijen helpen? H*t tijgMnlIjk hc«l ümp«t r dat *r in j* tu n of op j* bafHon x t helfi ;4ar d- or b-.oemen bloeien imxt t f var» houden Hoe? er verspreid in de landschapstuin dertig bordjes met allerlei weetjes over wilde bijen. Voor kinderen is er een gratis Wilde Bijenspeurtocht bij de balie af te halen. Maar educatie gaat verder dan alleen mooie bordjes maken. Door het hele jaar heen kun je op de meeste vrijdagen Bij-kletsen met onze huisimker Monique of een andere imker van de imkersvereniging. Die neemt je mee in de fantastische wereld van de bijen: de bijendans, stetselen, tuten en kwaken, waarom bijen zwermen, hoe en waar honing wordt gemaakt, het belang van goede bomen en bloemen, winterklaar maken van de kasten, bij-voeren, monitoren en nog veel meer. Ook schoolklassen kunnen terecht voor een echte bijenles. In samenwerking met Mee De Bevelanden is de Bijenleskist geheel vernieuwd en gaat per september in de uitleen. De Bijenkist gaat niet alleen over honingbijen, maar ook over wilde bijen. Er zit onder andere een wilde-bijenposter, foto- herkenningsopdracht, van bij tot honing-opdracht, bestuivingsspel, bijencel metselen en nog veel meer in. Hoe spannend is het als de leerlingen eerst in de klas hebben geleerd en gewerkt over wilde en honingbijen en dan in en rond de bijenstal bij Terra Maris met al hun zintuigen deze wonderbaarlijke diertjes kunnen observeren? De livestream op Facebook van'Bij-kletsen met de imker' in de coronaperiode heeft ons op het spoor gezet van een digitale lessenserie voor de scholen:'Imker in de klas'. Zodra het weer mogelijk is (corona), kunnen scholen ook een imker uitnodigen voor een gastles over bijen. Kortom: bijen staan niet alleen in het voorjaar en de zomer in de spotlights bij Terra Maris! In de herfstvakantie worden weer elke dag leuke activiteiten voor jong en oud georganiseerd. Kijk voor Bij- en alle andere activiteiten op terramaris. nl of volg ons via facebook. Bij-kletsen met de imker. (C. Schaap) BIJEN BIJ TERRA MARIS Bijen-activiteiten in het najaar? Jazeker, bijenstal 't Raathuis bij Terra Maris wordt het hele jaar door druk bezocht! Als je voorbij de insectenmuur in de landschapstuin loopt, waar vele wilde bijen en andere insecten onderdak in de verschillende'hotels', steilwandjes en observatiekastjes hebben gevonden, kom je uit bij 't Raathuis. Deze bijenstal is in het voorjaar van 2019 geopend en is vanaf het begin een groot succes. Het heeft twee delen: één voor de honingbijen en één voor de bezoekers. Het deel voor de honingbijen, waar de bijenkasten staan, is ook de ruimte waar imkersvereniging Walcheren haar praktijklessen geeft en de materialen bewaart. Zó leuk om te zien dat de holle boomstam die in de tuin vóór de bijenstal staat, inmiddels ook door een bijenvolk wordt bewoond. Een zwerm is daar spontaan ingevlogen! In het andere deel kunnen bezoekers informatie vinden over het leven van de honingbij. Mooie illustraties van Jasper de Ruiter brengen het leven van de honingbijen in beeld. Leren is niet alleen lezen, maar ook doen. Zo geeft een bijenpuzzel inzicht in hoe de verschillende lichaamsdelen van de honingbij heten, je kunt een (lege) bijenkast openmaken en bekijken, met een facetoog ervaar je hoe bijen de wereld zien, je kunt ontdekken wat propolis is en hoe het ruikt en er hangt ook een vrolijke imkerkap die je op mag zetten. Ondertussen hoor je de bijenvolken zoemen Daarnaast staan Carolien Schaap DE WILG Eén van de meest gewaardeerde planten in de landschapstuin is de wilg. Deze is voor diverse doeleinden bruikbaar en van grote waarde voor allerlei dieren. Ook heeft de plant een lange LANDSCHAP TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. geschiedenis als gebruiksplant, wat boeiend is om aan de bezoekers van de tuin te vertellen. Door Heieen Mols is er speciaal rond de wilg voor de zomer een kinderactiviteit ontwikkeld in de heemtuin onder de naam 'Kruip onder de bast van de wilg'. Op een speelse manier maken kinderen tijdens een speurtocht kennis met de verschillende kanten van de wilg. Met het vroegere en recente gebruik ervan, met de waarde van de plant voor de natuur en andere leuke aspecten. We proberen deze activiteit ook in de vorm van een losse speurtocht te gieten en mogelijk krijgt het in de toekomst een vast plekje in de landschapstuin. In onze heemtuin staan diverse soorten wilgen: de schiet-, de kat-, de grauwe en de bitterwilg. Ze zijn voor allerlei insecten van belang. Honderden soorten maken er op één of andere manier gebruik van. Zo voeden meerdere wilde bijen hun larven uitsluitend met wilgenstuifmeel en ook voor de honingbij vormt het stuifmeel van de katjes in het voorjaar een belangrijke eiwitbron. Het wilgenhout en de buigzame wilgentwijgen kennen een lange gebruiksgeschiedenis. Mensen maakten vroeger allerlei voorwerpen van wilg, zoals fuiken en manden, maar ook vormde de wilg voor veel mensen de basis van hun huis; de muren van vele huizen werden tot in de zeventiende eeuw opgetrokken uit wilg. Dit waren de zogeheten 'vakwerk'huizen, die je nu met name nog in het oosten van het land kunt bewonderen. Maar ook heden ten dage is de wilg nog een belangrijk gebruiksvoorwerp. Denk bijvoorbeeld aan de zinkstukken, gemaakt van gevlochten wilgentakken en gebruikt in de waterbouw. Vroeger was de wilg ook van belang als medicinale plant. In de plant zit de stof salicine, dat koortsverlagend werkt. Dat stofje is nog steeds in gebruik als koortsverlager en het hieruit verkregen salicylzuur als pijnstiller, bijvoorbeeld in de bekende aspirine. Nieuwsgierig geworden? Kruip dan samen met je kind eens onder de bast van de wilg! Erik Speksnijder Kruip onder de bast van de wilg. (C. Schaap) Een vosje op het katje van een grauwe wilg. (E. Speksnijder) Wilgentenen vlechten bij Heieen (op een Middel eeuws Festijn). (W. Verschragen) - LANDS W1

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 9