i Het Nationaal Park Oosterscheide bestaat inmiddels 18 jaar. In die periode heeft het park zich ontwikkeld tot een platform waarin veel van wat zich in en om de Oosterscheide afspeelt wordt uitgewisseld en afgestemd. Het primaire uitgangspunt daarbij is de bescherming en versterking van de landschappelij ke- en natuurwaarden van het Oosterscheldegebied en de beleving daarvan. Dat was immers de aanleiding voor het rijk en de provincie Zeeland om de Oosterscheide als topnatuurgebied de status van Nationaal Park te verschaffen. Door Krijn Jan Provoost Zeeiandbrug (Marcel Klootwijk) Aan het Nationaal Park Oosterscheide hebben zich inmiddels naast betrokken overheden, terreinbeheerders en belangenorganisaties een groot aantal bedrijven en vrijwilligers verbonden om Zeedijken;een samen inhoud te geven aan de doelstelling van het waardevol park. Het beheer- en inrichtingsplan dat geschreven onderdeel van het is bij de oprichting (2001) vormde daarbij jarenlang Nationaal Park een belangrijk richtsnoer. Op basis daarvan werden (ChielJacobusse) jaarlijks programma's en projecten geformuleerd en uitgevoerd. Denk aan excursies, informatie- en entreepunten, scholenprogramma's, cursussen voor gastheren in de recreatiesector en dergelijke. Soms is het park zelf initiatiefnemer maar vaker nog brengt het park partijen bij elkaar om initiatieven van derden beter in te passen in de doelstellingen van het park. Bijvoorbeeld bij de versterking en het onderhoud van de dijken, de aanpak van de zandhonger door middel van zandsuppleties of de bescherming van kustbroedvogels. Nieuwe uitdagingen en kansen Inmiddels heeft het gebied van het nationaal park te maken met een groot aantal nieuwe uitdagingen. Denk aan zeespiegelstijging en ruimtelijke druk vanuit recreatie en visserij. Ook wil het park bijdragen aan transitieopgaven op het gebied van energie, landbouw en klimaat. Tegelijkertijd is vanaf 2020 de LNV-regeling "Ondersteuning kwaliteitsimpuls nationale parken" van kracht geworden. Deze regeling is ervoor 10-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 10