bedoeld de nationale parken te ondersteunen bij een ontwikkeling richting "park nieuwe stijl" waarvoor ook een standaard met criteria is ontwikkeld. De regeling geldt voor de periode 2021 t/m 2023 en omvat circa. 5,5 miljoen euro. Bij een "nationaal park nieuwe stijl" gaat het er om een nog sterker merkte maken van alle nationale parken. Hierbij horen thema's als cultuurhistorie, landbouw, klimaatadaptatie etcetera. Een eigen onderscheidende identiteit en een sterke verbondenheid van inwoners en ondernemers bij het park zijn andere kenmerken. Tenslotte moet een park aansprekend zijn voor (internationale) bezoekers. Zo is er vanuit het park zelf behoefte aan een nieuwe positiebepaling gelet op allerlei in- en externe ontwikkelingen en biedt de LNV- regeling de mogelijkheid deze positiebepaling te verkennen en in te vullen. De aanvraag voor een bijdrage uit de LNV-regeling door Nationaal Park Oosterschelde is medio september ingediend. Het opstellen van een ambitiedocument toekomst Nationaal Park Oosterschelde is het hoofdproject van deze aanvraag. Een ambitiedocument biedt een brede en stevige basis voor de ontwikkeling van het park in de komende jaren. Dit project vormt tegelijk een kapstok voor zes deelprojecten, die ingaan op thema's in de volle breedte van het park: van een communicatie- en educatiestrategie voor NPO nieuwe stijl tot een ecologische studie naar de mogelijke realisatie van een onderwaterreservaat, van de verwevenheid van landbouw en natuur tot duurzaam watervervoer en van trekvogels tot verdronken dorpen. Deze projecten zijn de afgelopen maanden in samenwerking met betrokken partijen voorbereid. Ook de co-financiering is uitgewerkt. De LNV- regeling vereist nl. 50% co-financiering vanuit de regio. Uiteindelijk heeft het algemeen bestuur van het nationaal park eind augustus ingestemd met de aanvraag, zodat gesproken kan worden van een "gedragen" aanvraag. Tot slot van dit artikel nog een nadere toelichting op een tweetal projecten, die voor de achterban van Het Zeeuwse Landschap wellicht het meest interessant zijn. (Overigens is de volledige aanvraag op te vragen bij het secretariaat van het nationaal park). Ambitiedocument toekomst Nationaal Park Oosterschelde Het Nationaal Park Oosterschelde heeft een nieuw kompas nodig. Een kompas waarop de komende jaren samen met alle betrokkenen gevaren kan worden bij de verdere ontwikkeling van het park. Een kompas dat gaat over de verdere ontwikkeling van het Oosterscheldegebied in de volle breedte, dus inclusief klimaat, landbouw, energie, cultuurhistorie enzovoorts. Zo'n ambitiedocument moet de basis vormen voor bestuurlijke afspraken tussen partners over wie waarvoor verantwoordelijkheid neemt de komende jaren. In dit document zal ook de begrenzing van het park aan de orde komen, gelet op gebiedsidentiteit, ecologische, cultuurhistorische en geologische samenhang en de toekomstige opgaven. Dit kan ook aanleiding geven tot een andere samenstélling van het bestuur en/of de structurele financiering van het park. Met een dergelijk ambitiedocument kan ook gewerkt worden richting nationaal park"nieuwe stijl". Een ontwikkeling die bij ons park overigens al op vele fronten in gang is gezet. Het is de bedoeling dat dit ambitiedocument - bij toekenning van de LNV- bijdrage-vanaf januari 2021 in een intensief proces met alle betrokken partners en met ondersteuning van een professioneel bureau wordt opgesteld en eind 2021 bestuurlijk wordt vastgesteld. Verwevenheid landbouw en natuur De huidige begrenzing van het park ligt voor een belangrijk deel op de dijken. De dijken zelf en het aangrenzende landbouwgebied zijn echter onlosmakelijk met de Oosterschelde verbonden. Landschappelijk, cultuurhistorisch en qua natuurwaarden (kustbroedvogels, trekvogels, hoogwatervluchtplaatsen e.d.). In het aangrenzende landbouwgebied liggen ook belangrijke opgaven op het gebied van kringlooplandbouw, biodiversiteit en klimaatadaptatie. In dit project willen we op grond van reeds bestaande initiatieven en ervaringen (Schouwen- Duiveland; Yerseke Moer) komen tot uitbreiding van gebieden waar gewerkt wordt aan een meer natuurinclusieve landbouw. Ook een versterking van de betekenis van de dijken voor de natuur in en om de Oosterschelde vormt onderdeel van dit project. Belangrijke partners hierin zijn Het Zeeuwse Landschap en andere terreinbeheerders, ZLTO, Poldernatuur Zeeland en waterschap Scheldestromen. Er is veel werk aan de winkel in 2021Ik heb er alle vertrouwen in dat het een gedragen toekomstvisie voor het Nationaal Park Oosterschelde zal opleveren. En dat we op een aantal fronten concrete stappen zetten richting toekomstvisie. Dat zal de betekenis van het park voor de provincie en ook nationaal verder versterken. K. J. Provoost is voorzitter van het Nationaal Park Oosterschelde ZEEUWS-11 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 11