KRUIDENGENEESKUNDE HEEFT OUDE PAPIEREN Veel planten die gewoon in de berm langs de weg groeien waren bij onze voorouders in gebruik als probaat middel tegen ziekten en kwalen. In de kruidengeneeskunde worden ze nog steeds gebruikt; bijvoorbeeld smeerwortel (Symphytum) en valkruid (Arnica) voor de bereiding van zalf, valeriaan als kalmerend middel en een extract uit meidoornbessen voor het bestrijden van hoge bloeddruk. Het zijn maar enkele voorbeelden uit een lange reeks van toepassingen die wilde planten in het verleden hadden. Tijd voor een medische verkenningstocht in onze wilde flora. Door Chiel Jacobusse Echt lepelblad levensreddend middel tegen scheurbuik Zeelieden in de Gouden Eeuw maakten met hun zeilschepen maanden - of zelfs jarenlange reizen en één van de grootste problemen aan boord was het optreden van 'scheurbuik' Het was een ziekte die onder meer bloedend tandvlees, inwendige bloedingen en slappe ledematen veroorzaakte. Scheurbuik is een volkse vertaling van het Latijnse woord scorbutus, waaronder de ziekte bekend was. Als geneesmiddel was onder meer lepelblad in gebruik; een wilde plant die vermengd werd met jenever wat inderdaad heilzaam uitpakte. Wat men in eerste instantie niet wist, was het feit dat een langdurig tekort aan vitamine C de oorzaak van scheurbuik was. De rijkdom aan vitamine C in de lepelblad-planten was juist daarom geschikt voor de genezing. Later werden ook citrusvruchten en nog later - vanwege de lange houdbaarheid - zuurkool aangewend. De keuze voor lepelblad was overigens heel logisch. Planten van dit geslacht komen langs de kusten van alle wereldzeeën voor! Kruiden in de oudheid De geneeskracht van planten heeft nog veel oudere papieren. In de oudheid waren kruiden en plantenextracten het enige wat de geneesheer ten dienste stond om zijn patiënt te behandelen. Vele tientallen planten hebben de Latijnse soortnaam officinalis of officinale (geneeskrachtig). Dat geldt behalve voor lepelblad onder andere voor heemst, hondstong, paardenbloem, smeerwortel, ZEEUWS-12-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 12