Die afwisseling van gebieden maakt het werk extra leuk, eerst loop je door de duinen en nu in een weidevogelgebied Na de lunch blijven we in Oranjezon en lopen de gebieden na waar de schapen vorig jaar liepen om handmatig de zaailingen en uitlopers van de vogelkers te verwijderen. "Niet alles gebeurt hier machinaal, dit is nog ouderwets handwerk". Vaak doet Erwin dit met vrijwilligers, die hij ook aanstuurt en begeleidt. "Het is lekker om even je hoofd leeg te maken tijdens het hakken van vogelkers', zegt hij, "en het mooie is datje tijdens dit werk direct naar plantjes kunt kijken". Erwin heeft een enorme schat aan kennis over planten, hij ontdekt de ene na de andere bijzondere soort tijdens de werkzaamheden. ZEEUWS -15 ©Niet alleen Oranjezon valt onder de werkzaamheden van Erwin, maar ook de Sint Laurense Weihoek. "Die afwisseling van gebieden maakt het werk extra leuk", zegt hij, "eerst loop je door de duinen en nu in een weidevogelgebied". Het vossenraster moet worden gecontroleerd op spanning en nagelopen worden. "Er groeien wel eens bramen door het raster en als het dan nat is neemt de spanning af", legt hij uit, "dan is de functie van het hek helemaal weg". Dus met de heggenschaar en elektrische bosmaaier gaan we de braamstruiken te lijf. Even later stoppen we bij een metalen windmolentje, het grote succes van het gebied. Hiermee wordt door middel van windkracht water het gebied in gepompt. "Als je in bed ligt en je hoort het buiten stormen, weetje dat het water het gebied in komt". Tijdens de lunch op het kantoor in Oranjezon is het een komen en gaan van wandelaars. Veel mensen komen even aankloppen om geld te wisselen voor de dagkaartautomaat. "Door de Coronacrisis is het aantal bezoekers enorm toegenomen", vertelt Erwin, "de eerste week van september hadden we net zoveel bezoekers als normaal in een topweek in juli". Verder worden de plannen voor de komende tijd doorgenomen. "De beheerder betrekt mij hier actief bij en dat maakt het werk extra leuk". 12 "X Vanmiddag staat er een Damhert L 3] samenkomst gepland op het strand van Oranjezon om het broedseizoen van de bontbekplevier af te sluiten. Met verschillende partijen en een club enthousiaste vrijwilligers zijn ook dit jaar de legsels van deze soort op het strand beschermd. "Al jaren volg ik het wel en wee van deze vogels hier op het strand en zet ik de nesten af om ze te beschermen tegen verstoring", legt Erwin uit. "De laatste jaren word ik hierbij geholpen door een steeds groter wordende groep vrijwilligers". Dit jaar zijn er daardoor voor het eerst in vijf jaar daadwerkelijk jonge plevieren uit het ei gekropen. "Dat is wel een kroon op je werk Erwin Put met hoor, als je dan de eerste jonge vogels over het de elektrische strand ziet scharrelen". bosmaaier

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 15