TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. in Zeeland vooral grijs: veel tegels met metalen speeltoestellen. Vorig jaar startte IVN Zeeland, samen met 13 partners en de NME-centra, de Groene Revolutie. In 2019 zijn de eerste 15 schoolpleinen vergroend (een goed werkwoord!) en voor dit schooljaar hebben 10 scholen de financiële bijdragen daarvoor toegekend gekregen. De groene schoolpleinen worden niet alleen gebruikt voor buitenlessen, maar natuurlijk ook voor natuuronderwijs. Vanuit Terra Maris/ NME Walcheren ondersteunen we de scholen met leskisten, zoals bijvoorbeeld de Moestuinier-kaarten en de leskist Buiten koken, lesideeën en de mogelijkheid om een natuuroudercursus te volgen. Uiteraard geldt dit niet alleen voor scholen met een groen schoolplein. Natuur(groot)ouders leveren de handige paar extra handen én hoofd voor een buitenactiviteit met een schoolklas. Met Pietertje Pier op zoek naar bodemdiertjes en (on)natuurlijk afval, Met Kluts de biodiversiteit rondom school onderzoeken of de wereld van paddenstoelen, vlinders, slakken, vogels ontdekken met één van de andere leskisten. Nieuwsgierig naar wat we allemaal doen voor het onderwijs? Kijk op terramaris.nl/onderwijs/ Carolien Schaap De egel eet zijn buikje in de herfst meer dan rond zodat hij met een enorme vetvoorraad al slapend de winter door kan komen. Ze slapen in een holletje gemaakt in een hoop afgevallen bladeren. Sommige muizensoorten doen dat ook, andere bouwen een voedselvoorraad op die ze in voorraadkamers onder de grond bewaren zoals de veldmuis. Van wespen, maar ook van hommels overleven aan het eind van het seizoen alleen de jonge, bevruchte koninginnen. Zij zoeken een warme beschutte plek op om de winter door te komen, een schuurtje, zolder of kas is daar uitermate geschikt voor. Zij wachten geduldig de winter af om in het vroege voorjaar weer uit te vliegen. Uitvliegen doen de larven van de libellen pas als ze na 1 jaar (voor sommige zelfs 2 jaar) onder water hebben geleefd. De winter brengen ze dan ook daar door. Sommige libellen bereiken pas het larvestadium na de winter, die brengen de winter nog als eitje door. Dat laatste kan ook bij vlinders zo zijn. Maar daar zijn de verschillen per soort nog groter. Als ei, maar ook als rups zoals het bruin zandoogje, pop of zelfs volwassen vlinder zoals dagpauwoog dat doet. Een beschutte warme plek in een schuurtje is favoriet, maar in huis kan ook. Dus kijkt u niet verrast op als u ineens een vlinder uit de houtstapel naast de haard ziet komen. Die probeert net als u warmpjes de winter door te komen. Jan Tuin Overwinterende dagpauwoog in de kas (Jan Tuin) OVERWINTEREN De winter staat voor de deur, de nachten zijn koud, de dagen kort. De landschapstuin van het museum staat (en gaat nog voor een deel) in de winterstand. De hooilanden zijn gemaaid, de vijverranden ontdaan van riet, tuinen omgespit enzovoort. Kortom de tuin is winterklaar gemaakt. Dat wil zeggen al het groen. Maar er is meer leven in de tuin dat zich klaar voor de winter heeft gemaakt, elk zo op zijn eigen manier. Als vogel die afhankelijk is van insecten kun je er voor kiezen om weg te trekken naar warmere oorden waar wel insecten te vinden zijn zoals de kleine karekiet of boerenzwaluw dat doen. Andere vogelsoorten blijven en passen hun dieet wat aan, een rupsje minder, maar wel wat zaadjes van een vetbol erbij zoals de koolmees dat doet. Sommige zoogdieren doen een winterslaap. ZEEUWS-17

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 17