van Terra Maris SLECHTVALKEN Tekst en foto: Erik Speksnijder Enkele jaren geleden konden we van preparateur en museumoprichter Wim Phaff een fraai preparaat verwerven van een man en vrouw slechtvalk. Wim zette beide vogels tezamen op een fors en knoestig stuk hout, waardoor het verschil tussen beide seksen goed zichtbaar is. De slechtvalk vrouw werd in 2007 gevonden in Zeeuws-Vlaanderen. Ze raakte gewond na een botsing met een draad en belandde zonder snavel bij vogelopvang de Mikke in Middelburg waar ze zoals te verwachten was, na een kort verblijf overleed. Door Wim is het preparaat tijdens het prepareren voorzien van een kunstsnavel, waardoor ze nu weer helemaal gaaf en in al haar vroegere glorie toonbaar is. De slechtvalk man werd in hetzelfde jaar gevonden op de Oosterscheldekering. Het dier bleek een gebroken nek te hebben en overleed eveneens na een kort verblijf bij de Mikke. Bij slechtvalken is het mannetje kleiner en ranker gebouwd dan het vrouwtje. Een mannetje weegt ongeveer 600 gram, terwijl een vrouwtje ongeveer een kilo weegt. Het vrouwtje oogt derhalve een stuk forser en krachtiger dan het mannetje. De slechtvalk is een vogel die jaarrond te zien is in Zeeland. Vooral in de vele open, waterrijke en hierdoor vogelrijke gebieden is de slechtvalk een frequente bezoeker. De aanwezigheid van een slechtvalk is goed te zien aan de paniek die deze jager veroorzaakt onder de andere vogels. Bij het zien van een slechtvalk gaan alle vogels massaal op de wieken. Een slechtvalk slaat zijn prooi (eend, duif of steltloper) in een duikvlucht, waarbij de snelheid kan oplopen tot meer dan 200 kilometer per uur. Soms ook wordt een vogel achtervolgd totdat deze een foute manoeuvre maakt of moe wordt. Met de slechtvalk gaat het in Zeeland gelukkig weer erg goed. Na bijna verdwenen te zijn als broedvogel worden er inmiddels weer jaarlijks 15-20 broedparen geteld. Dit is het succesvol gevolg van verbeterde bescherming en een verbod op het gebruik van het bestrijdingsmiddel DDT in de jaren '70. Sinds 2017 staat de soort hierdoor ook niet langer op de Rode Lijst van bedreigde Nederlandse broedvogels. De slechtvalk is van origine een klifbroeder die dankbaar gebruik maakt van door de mens gecreëerde kunstmatige kliffen in de vorm van kerktorens, schoorstenen, koeltorens en hoogspanningsmasten. In Zeeland broedt de vogel onder meer op de watertoren van Axel, op de toren van de kerncentrale van Borssele, op de Lange Jan in Middelburg en op de televisietoren van Goes. Ons geprepareerde koppel slechtvalken staat in een vitrine naast een koppel boomvalken. Het verschil tussen beide soorten is enorm, maar hierdoor ook wel erg mooi om te zien. Naast de slechtvalk en boomvalk hebben we ook de torenvalk in de collectie. Een smelleken, de kleinste valk die onze provincie als trekvogel aandoet, ontbreekt helaas nog. Mocht u een keer zo'n ongeluksvogel vinden, dan houden we ons aanbevolen. UIT ZEEUWS - 18 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 18