Streekholders Er is inmiddels een uitvoeringsagenda en Rozemeijer verwacht dat de werkzaamheden rond de jaarwisseling goed op stoom komen. Hij beklemtoont dat de plannen in nauw overleg met belangstellenden en betrokkenen, de zogenaamde streekholders, tot stand zijn gekomen. "De sociale relaties in de streek waren verstoord. We zijn op zoek gegaan naar nieuwe samenwerking. Niet meer vanuit een eigen belang redeneren, maar kijken hoe je elkaar kunt helpen en versterken." Hij is blij dat hierdoor niet alles van bovenaf opgelegd wordt."We hebben inmiddels een netwerk van zo'n 1500 streekholders, met wie we regelmatig om tafel zitten. Het schuurt heus nog wel eens, maar we weten elkaar steeds beter te vinden." Rozemeijer geeft aan dat er voor de landbouw in de polders rondom het natuurgedeelte volop mogelijkheden zijn om te vergroenen."Denk aan dijken en kreken, in samenhang met nieuwe vormen van landbouw." Een goed voorbeeld van natuurinclusieve landbouw noemt de projectleider het Kiekendiefproject: maatregelen die de biodiversiteit bevorderen, wat de leefomstandigheden van de bruine kiekendief - waarvan de stand al langere tijd achteruitgaat - moet verbeteren. En ook andere akkervogels hebben profijt van het maken van meer foerageerruimte. Uitdaging is de biodiversiteit te integreren in de gangbare landbouw. Het is niet de bedoeling dat er een formele, juridische constructie voor het grenspark wordt opgezet, maar een losser samenwerkingsverband. De acht initiatiefnemers willen uitbreiden met vertegenwoordigers van gemeenten, waterschap Scheldestromen, streekholders, ondernemers. Stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) richt zich als beheerder met name op het kerngebied Verdronken Land van Saeftinghe. Onderzocht wordt hoe de natuurbeleving er zonder verstoring kan verbeteren. Zomerverblijf Richard Rozemeyer Onderdelen van het project grenspark zijn (Chiel Jacobusse) inmiddels uit de startblokken gekomen. Voor de herkenbaarheid is een huisstijl ontwikkeld, met een logo waarin de natuur, landbouw en havens verweven zijn. Het zomerverblijf van HZL, dat 55 jaar lang in Saeftinghe dienst deed, is afgebroken om plaats te maken voor een deels in het water staand veldstation, waar vogelringers, onderzoekers en een beperkt aantal groepen van geïnteresseerden een plek kunnen vinden. Er is een wandel- en fietsroute langs de Schelde en de dorpen ontwikkeld. Het gaat om Walsoorden, Zeedorp, Ossenisse, Paal en Emmadorp en in Vlaanderen verder naar Prosperdorp, Ouden Doel en Doel. Streven is om bij alle dorpen zowel binnen- als buitendijks voor ontmoetings- en belevingspunten te zorgen. De gemeente Beveren heeft een plan gemaakt voor een onthaalcentrum in een oude boerderij te Prosperdorp, als start van een ruim recreatief netwerk. Het project Samen Vooruit wil de biologische teelt van akkerbouwgewassen, groenten, fruit en bloemen uit de streek een nieuwe impuls geven. Centraal staan een gezonde bodem, gezonde planten en gezonde mensen. Andere telers houden zich bezig met ontwikkeling van zoute teelten. Er wordt gewerkt aan een grensoverschrijdend kreken en dijkenplan: extra wandelpaden over de dijken, natuuroevers, ecologisch dijkbeheer en ook nieuwe inzicht- en informatiepunten. Ondertussen verloopt de omvorming van de Hertogin Hedwigepolder, de Prosperpolder en het bestaande Sieperdaschor tot een nieuw getijdengebied van ongeveer 470 hectare voorspoedig. Inclusief het toegankelijk maken voor wandelaars en fietsers van de zogenaamde'gasdam' die tegen Saeftinghe aan ligt. Volgens Rozemeijer zal eind van het jaar 80 procent van de werkzaamheden zijn voltooid. Het toelaten van het getij laat nog enkele jaren op zich wachten. Antonisse is journalist Oppervlakte 4700 hectare Grenspark Groot Saeftinghe heeft een oppervlakte van ongeveer 4700 hectare, waarvan het grootste deel, bijna 3600 hectare, gevormd wordt door het Verdronken Land van Saeftinghe, in beheer bij Het Zeeuwse Landschap (HZL). Het gebied beslaat verder de Hedwige- en Prosperpolders, Oude Doelpolder en Nieuwe Arenbergse polder. In het grenspark werken acht Nederlandse en Vlaamse partners samen, te weten de Europese groepering voor territoriale samenwerking Linieland Waas en Hulst, Waterwegen en Zeekanaal, Agentschap voor natuur en bos, Havenbedrijf Antwerpen, Vlaamse Landmaatschappij, Natuurpunt Antwerpen-noord, provincie Zeeland en stichting HZL. Interreg Vlaanderen-Nederland (Europees fonds voor regionale ontwikkeling) heeft voor het opzetten van het project een subsidie van 1,4 miljoen beschikbaar gesteld. Projectleider is Richard Rozemeijer van de provincie Zeeland. Meer informatie: www.grenspark-groot-saeftinghe.eu. ZEEUWS-21 LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 21