Rups van de Koninginnepage (Chiel Jacobusse) Wisenten op de slikken van de Heen Wisenten met kalfjes (Leo Linnartz) Koninginnenpages terug van weggeweest! Aan het begin van deze eeuw was het bijzonder om een koninginnenpage te zien. Illustratief, hoewel misschien iets vertekend door de toegenomen waarnemingsintensiteit, is het aantal meldingen op de website waarneming.nl. In het jaar 2000 was er voor Zeeland slechts één enkele melding. In de eerste negen maanden van dit jaar waren dat er al zo'n zeshonderd! Natuurlijk gaat zo'n trend ook aan onze natuurgebieden niet voorbij. Integendeel; als het goed is zorgt een zorgvuldig beheer er juist voor dat natuurgebieden in zo'n ontwikkeling voorop lopen. Gelukkig is dat ook daadwerkelijk het geval. Daarbij zijn er een aantal gebieden die eruit springen als het om het voorkomen van deze schitterende vlinder gaat. Onder meer de Inlagen van Noord-Beveland, de gebieden Hoofdplaat tot nummer Eén en het Verdronken Land van Saeftinghe behoren tot de hotspots; niet alleen voor de vlinders, maar ook voor de al even fraai gekleurde rupsen. Het is geen toeval dat het allemaal gebieden zijn die aan de kust liggen. De (zee-)dijken in en langs deze gebieden zijn vooral heel erg in trek. Misschien omdat daar veel Wilde peen groeit, wat de belangrijkste voedselplant is. Maar ook het mijden van grote wateroppervlakten zorgt er waarschijnlijk voor dat veel vlinders hier "blijven steken". De dijken rondom Sint-Philipsland spannen de kroon. Daar werden dit jaar volop vlinders en ook vele honderden rupsen van de koninginnenpage gevonden. Een ontwikkeling waar we heel blij mee zijn. Eindelijk eens goed nieuws over dagvlinders! Chiel Jacobusse ZEEUWS-24-

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 24