CHIELJACOBUSSE40JAAR IN DIENST VAN HET ZEEUWSE LANDSCHAP OEHOE IN DE WATERWINBOSSEN Wisenten doen het goed! In het voorjaarsnummer stonden we uitgebreid stil bij de komst van de wisenten in de Slikken van de Heen. In totaal zijn er 11 wisenten geïntroduceerd.Tot onze grote vreugde werden er drie wisentkalfjes geboren. Dat is goed nieuws want de wereldwijde populatie is nog steeds erg klein en daardoor kwetsbaar. We hopen dat de kudde de komende jaren verder blijft groeien en dat onze kudde op termijn als bron voor andere natuurgebieden gaat dienen. Ook de verwachte effecten op de vegetatie blijven niet uit. Zo blijken de wisenten de exotische reuzen beren klauw erg lekker te vinden waardoor deze soort hier minder een probleem vormt. In het voorjaar bleken ze daarnaast massaal uitlopers van de adelaarsvaren te eten. Deze plant heeft de neiging om soortenrijk grasland totaal te overgroeien. Verder breken ze heel effectief jonge boompjes waarmee ze voorkomen dat het hele gebied geleidelijk een groot donker bos wordt. Ook dat is erg gunstig want juist de variatie tussen bloemrijk grasland, ruigtes en bos is voor de natuur zo waardevol. De komst van de wisenten kon rekenen op veel media- aandacht en trok veel extra mensen naar het gebied. In het veld werden we met regelmaat aangesproken door enthousiaste bezoekers die het gebied speciaal voor de wisenten bezochten. Sinds 1 september zijn de wandelroutes tijdelijk afgesloten omdat de wisenten uit het wengebied zijn losgelaten en nu het hele gebied mogen verkennen. We verwachten dat de wandelroutes begin 2021 weer voor het publiek toegankelijk worden. Het gebied is overigens nog prima te beleven vanaf de wandelroute langs het gebied. Pepijn Calle Huibert Simons "Werken bij Het Zeeuwse Landschap doe je niet voor het geld; als je het daarvoor zou doen kun je net zo goed in de supermarkt gaan werken". Een bekende uitspraak van Chiel. Het zegt wat over zijn drijfveren. En ja, daarmee kom je natuurlijk eenvoudig aan 40 dienstjaren. Hij werkt nog steeds met evenveel passie bij het landschap als 40 jaar geleden. Al kan niemand dat controleren, want hij is momenteel de oudst gediende. Maar dat hij met passie zijn werk deed, doet en gaat doen staat als een paal boven water. Hij begon eigenlijk al twee en een halfjaar eerder (is dus 42,5 jaar in dienst), maar toen was hij nog niet in loondienst. Hij kreeg een autoreiskostenvergoeding voor de dienstreizen die hij met de brommer deed. Toch hebben we - helaas in het heel klein - zijn 40-jarig jubileum gevierd. Al is hij ondertussen pensioengerechtigd, naar eigen zeggen is hij nog niet klaar.Tijdens het taart eten gaf hij aan dat hij de kwaliteitsborging van natuurgebieden aan de collega's van zijn oude afdeling overlaat. En dat hij zich de komende jaren vooral wil inzetten om de achteruitgang van de biodiversiteit daarbuiten te stoppen; natuurlijk onder de vlag van HZL. Namens HZL willen we Chiel Jacobusse hartelijk feliciteren met zijn jubileum en hartelijk danken voor zijn langdurige staat van dienst. Wannes Castelijns In de Waterwinbossen van Clinge hebben we een aantal wildcamera's hangen om nachtelijke dieren te monitoren. Timo Jansen heeft zo'n camera bij een drinkplaats gehangen en heeft al vleermuizen, reeën en een bosuil kunnen vastleggen. Maar echt bijzonder werd het toen hij half september ineens tot drie maal toe een Oehoe op zijn camerabeelden had. De Oehoe is de grootste Europese uil en broedt in toenemende aantallen in Nederland. Zo waren er in 2019 39 paartjes, waarvan er 28 tot broeden kwamen (Oehoewerkgroep Nederland). Ook in België doet de soort het erg goed en zitten ze niet ver van de grens. In Zeeland zijn nog geen wilde Oehoe's waargenomen, het ging altijd om ontsnapte exemplaren. Wat de herkomst van deze vogel is blijft gissen, maar bijzonder is het wel. Marcel Klootwijk

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 25