Overspoeling van het nest Zoveel is wel gebleken: overspoeling is één van de belangrijkste bedreigingen voor broedende bontbekplevieren. Een nestje bij het Katse veer spoelde zelfs drie keer weg, waarna de oudervogels steeds weer opnieuw begonnen. De bijgevoegde foto is van een nestje op het strand van Westenschouwen. Het paar waarvan dit nest was had al eerder met succes jongen grootgebracht en dan is het - door menselijke bril bekeken - wat minder dramatisch als het legsel door overspoeling verloren gaat. Maar of de bontbekplevier dat ook vindt? Gegrepen door een vos Je kan dan veilig zitten in zo'n gazen kooi: het is toch wel erg bedreigend als er's nachts een vos rond de kooi sluipt; klaar om het nest en de broedende oudervogel te verschalken. Vrijwilligers hadden de dag ervoor al sporen rond deze nestkooi op het strand van Oranjezon gezien, dus kennelijk had de vos al eerder het oog op het nestje laten vallen. Blijkbaar wist de vos zoveel angst in te boezemen dat de broedende vogel van het nest naar buiten liep en daarmee niet langer van de beschermende werking van de kooi kon profiteren. Ondanks de nestbeschermer viel deze bontbek ten prooi aan een vos! Torenvalk naast de kooi Op het strandje bij Oostdijk zaten meerdere broedende bontbekplevieren. Dus ook hier werd een nestkooi geplaatst boven één van de nestjes. Een in de omgeving wonende torenvalk was geregeld rond het nest te vinden. Hij kwam de kooi niet binnen. Misschien had dat, gezien de maaswijdte van het gaas net gekund, maar de torenvalk durfde dat duidelijk niet aan. Een beetje gefrustreerd door het onbereikbare lekkere hapje voor zijn neus heeft de torenvalk hier een plukje wier opgepikt en in de bek genomen. Dat is waarschijnlijk niet in de smaak gevallen. De bontbekplevier is niet gepakt, maar helaas werd het nest getroffen door overspoeling. De zorgen van een broedende bontbek zijn velerlei! Kraamvisite? Wat niemand wist en wat we ook niet verwacht hadden is dat hazen die op de zeedijk wonen 's nachts het strand opgaan. Niet zomaar eens een keertje; dit gedrag is eigenlijk standaard. Deze bontbek kreeg midden in de nacht bezoek van twee jonge haasjes die zich aan weerszijden van het broedende vogeltje posteerden. Zie de vier eitjes vlak voor het rechter diertje. Het waarom van dit nachtelijke bezoek is niet duidelijk, maar of de bontbek zich hier fijn bij gevoeld heeft? plevieren bedreigen. Het stimuleert ons, om ons nog des te harder in te zetten voor een goede bescherming. C. Jacobusse is senior-projectleider bij Het Zeeuwse Landschap Zo heeft de inzet van wildcamera's ontzettend veel nieuws gebracht. Je krijgt echt een inkijkje in het intieme leven van de vogels. Je krijgt ook veel meer zicht op alle gevaren die de broedende Ovedpoeling van het nest (wildcamera) Oostdijk bontbekplevier met torenvalk (wildcamera) ZEEUWS -7 Jonge haasjes maken kennis met broedende bontbek (wildcamera) ■LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 7