Waterbeheer en vossenrasters maatregelen voor weidevogels in de Sint Laurense weihoek Door Jaco Walhout De Sint Laurense Weihoek, gelegen aan de Zandvoortweg ten noordwesten van Middelburg, is in korte tijd uitgegroeid tot een begrip onder vogelaars en andere natuurliefhebbers. Het gebied is ook populair onder wandelaars en fietsers die vanaf de openbare weg die dwars door het gebied loopt aan beide zijden een prachtig uitzicht hebben over de weiden en plassen. Op een mooie voorjaarsochtend waant men zich in het paradijs met luchten vol baltsende kieviten, grutto's en zingende veldleeuweriken. Grutto op vossenraster (Marcel Klootwijk) Landschap en ontwikkeling De Weihoek was tot het begin van deze eeuw in gebruik als agrarisch akker- en weidegebied. In 2003 kocht het Het Zeeuwse Landschap de eerste percelen aan en in de loop der jaren is het reservaat steeds verder uitgebreid tot thans bijna 150 hectare. Het grootste deel ervan (135 hectare) is de afgelopen decennia ingericht en in beheer genomen als vochtig weidevogelgrasland. Kruidenrijke reliëfrijke, hollebollige graslanden domineren. Daarnaast zijn delen van het gebied afgegraven waardoor verschillende grote ondiepe plassen met moerasvegetatie zijn ontstaan die geliefd zijn bij met name eenden en steltlopers. De Sint Laurense Weihoek is tegenwoordig het belangrijkste weidevogelgebied op Walcheren. Het is de enige plek op Walcheren waar nog substantiële aantallen grutto's broeden. Daarnaast broeden er belangrijke aantallen tureluurs, kluten, kieviten, scholeksters, veldleeuweriken en graspiepers. Dit zijn stuk voor stuk soorten die landelijk in zwaar weer zitten en met name in agrarisch productielandschap sterk achteruit zijn gegaan, waardoor ze meer en meer zijn aangewezen op weidevogelreservaten. Waterbeheer Het Zeeuwse Landschap is voortdurend bezig om de omstandigheden voor de weidevogels te optimaliseren. Tot tien jaar geleden was verdroging van het gebied een groot probleem; door het weglekken van water vielen de plassen reeds in het broedseizoen geheel of gedeeltelijk droog waardoor er onvoldoende voedsel aanwezig was om de kuikens grootte brengen. Om die reden zijn de duikers en andere afwateringssystemen in het gebied in de periode 2011 -2013 grotendeels dichtgemaakt. Daarnaast zijn extra greppels, sloten en ondieptes aangelegd om watervast te houden. Enkele jaren geleden is een molentje in het gebied geplaatst dat in het droge seizoen water uit de naastgelegen watergang in (een deel van) het gebied pompt. Ruim de helft van het gebied ten zuiden van de Buttingse weg wordt hierdoor van water voorzien. De droge lentes en zomers van de laatste jaren onderstrepen de urgentie van goed waterbeheer en stellen de beheerders elk jaar weer voor een flinke uitdaging. Het dreigende droogvallen van een plas in het noordelijk deel van het gebied in juni 2020 kon op de valreep worden voorkomen door tienduizenden liters water vanuit een sloot te pompen, waardoor de vele klutenkuikens die daar rondliepen gered werden van een zekere hongerdood. Predatoren Dat de weidevogels zich concentreren in de Sint Laurense Weihoek en daar in toenemende mate nestelen is natuurlijk goed nieuws, maar het trekt naast natuurliefhebbers ook roofdieren aan. Voor blauwe reigers, kleine mantelmeeuwen, buizerds, bruine kiekendieven en zwarte kraaien zijn de jonge kuikens een welkome snack en ook wezels, hermelijnen, egels en bunzingen eten regelmatig eieren en jonge weidevogels. Sinds het einde van de vorige eeuw heeft de vos Zeeland en Walcheren ZEEUWS-8- LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 8