- I.llllll .l-llll in l il territoria stellopers gekoloniseerd. Uit landelijk onderzoek met cameravallen is gebleken dat deze nieuwkomer in veel gebieden de belangrijkste predator is van eieren van weidevogels, maar ze worden zelden betrapt op predatie van kuikens. Kuikens werden juist vooral gepakt door buizerds, blauwe reigers en kleine marterachtigen. Zwarte kraaien bleken in dit onderzoek verrassend weinig de dader van eier- of kuikenroof. Zeer weinig kuikens van weidevogels bereiken de vliegvlugge leeftijd. In onderzoeksgebieden elders in ons land was dat bij grutto's slechts 7% en bij kieviten een schamele 14%. De invloed van predatie is groot; bij grutto's draagt predatie bij tot 60% van de reproductieverliezen en bij Kieviten is dat zelfs 75%. Dat roofdieren eieren, kuikens en vogels eten is een gegeven en in een gezond ecosysteem is dat ook geen probleem. Het aantal weidevogels en het aantal weidevogelgebieden is inmiddels echter zo klein dat predatie een serieuze bedreiging vormt voor de weidevogelpopulaties. Maatregelen Om de weidevogels in de Sint Laurense Weihoek te beschermen tegen vossenpredatie (maar ook bijvoorbeeld tegen verwilderde katten) heeft Het Zeeuwse Landschap de afgelopen jaren de belangrijkste weidevogelgebieden afgezet met een zogenaamd vossenraster. Uit onderzoeken door onder andere Sovon is gebleken dat dit een zeer effectieve methode is om de predatie van legsels te reduceren met soms vele tientallen procenten. Het is wel een oplossing met een prijskaartje. De afrastering rond het gebied moest worden vervangen en de rasters zijn deels ingegraven om te voorkomen dat vossen onder het hek door alsnog in het gebied kunnen komen. Daarnaast is aan de bovenzijde van het raster schrikdraad gespannen. Effecten Het is nog te vroeg om harde conclusies te trekken over de effecten van de vele maatregelen die HZL de laatste vier jaar heeft getroffen. De basisdoelstellingen - voorkomen dat plassen droogvallen en voorkomen dat vossen toegang Scholekster Kleine Plevier Grutto 12007 2008 2009 2011 2012 112016 «2018 2020 territoria zangvogels Veldleeuwerik Gele Kwikstaart Graspieper 2011 2012 2016 2018 12020 hebben tot het broedgebied - zijn in ieder geval verwezenlijkt. Daarnaast stemt de ontwikkeling van het aantal broedparen van de weidevogels in het gebied optimistisch. Ten opzichte van 2016 zijn bijna alle steltlopersoorten toegenomen (zie grafiek 1). Ook "boerenlandvogels" als gele kwikstaart, graspieper en veldleeuwerik zitten in de lift (grafiek 2). De toename van het aantal broedparen van bijvoorbeeld kievit, kluut en tureluur kan een effect zijn van de hogere waterstand en het plaatsen van vossen rasters, maar ook andere factoren kunnen een rol spelen zoals de aankoop en inrichting van nieuwe percelen (het gebied is dus groter geworden), vestiging van deze soorten vanuit omliggend agrarisch gebied en weersomstandigheden. 2020 was ondanks de droogte in april en mei een redelijk jaar voor de weidevogels. De welkome regen in juni werd wrang genoeg veel jonge kluten fataal; tijdens een nat en koud weekend stierven veel halfwas jongen door onderkoeling. De 23 paar grutto's brachten uiteindelijk (minimaal) zes jongen groot, waar volgens rekenmodellen 10-11 jongen (0,47 per paar) nodig zijn om de sterfte van oudere vogels te compenseren en dus de achteruitgang van de populatie te voorkomen. Grafiek 1 Grafiek 2 Bovenstaand geeft aan dat er nog werk aan de winkel is ondanks de recente toename van het aantal weidevogels. Het Zeeuwse Landschap zal zich dan ook de komende jaren door het verder optimaliseren van waterbeheer en andere noodzakelijke beheermaatregelen blijven inspannen om de weidevogelpopulatie op Walcheren een aantrekkelijk leefgebied te bieden. J. Walhout is medewerker ecologie bij Het Zeeuwse Landschap 9-LANDSCHAP 'ZEEWWS' L

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 9