TE GAST IN HET ZEEUWSE LANDSCHAP STEENUIL BIJZONDER ZEEUWS r' - A Bezoeker: Bopp van Dessel Locatie: Oranjezon (Walcheren) Tekst: Carrie Frederiks T; - iïóto: Marieke van Dessel Tekst en foto: Chiel Jacobusse tr i I (J '«S Is de steenuil bijzonder Zeeuws? In zekere zin kun je dat wel zeggen, al geldt tegelijkertijd dat de noordwestelijke helft van de provincie het zonder steenuilen moet stellen. Zeeuws-Vlaanderen is een waar bolwerk en op Zuid-Beveland zit een redelijk grote geïsoleerde populatie die ideale mogelijkheden biedt om de ecologie van de steenuil te bestuderen. De steenuil is niet veel groter dan een spreeuw en zijn prooien bestaan vaak voor een tamelijk groot deel uit ongewervelden zoals grote insecten en regenwormen. De restanten ervan zijn terug te vinden in de braakballetjes, die soms zwartblauw zien van de vele keverschilden. Steenuilen zijn al in de schemering actief en wie hun roep - een langgerekt poe-oet- eenmaal kent zal de aanwezigheid van steenuilen al snel signaleren. Het is niet al te moeilijk om de roep te imiteren en de vogel antwoordt dan vaak onmiddellijk. Steenuilen kunnen soms tot broeden verleid worden door het ophangen van speciale nestkasten. Die moeten bij voorkeur zo geconstrueerd zijn dat kauwtjes en andere concurrenten er niet binnen kunnen. Nederland is in iockdown en dat is in de natuurgebieden van Het Zeeuwse Landschap vaak goed te merken. Het kan er soms heel erg druk zijn, ook met bezoekers die anders nooit in de gebieden komen. Vanwege alle Corona perikelen wordt deze keer geen willekeurige bezoeker aangesproken, maar is het interview met interim-directeur Bopp van Dessel. Hij bezocht tijdens zo'n topdrukke dag het duingebied Oranjezon, dat tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle ligt. ZEEUWS-5-LANDSCHAP ZEEUWS - 4 - LANDSCHAP Wilt u zichzelf voorstellen "Mijn naam is Bopp van Dessel en ik ben (zee) bioloog. Sinds september 2020 ben ik directeur bestuurder van Het Zeeuwse Landschap. Ik woon in Brielle; ben 34 jaar getrouwd en heb twee kinderen: een zoon en een dochter. Ik ben in Bergen op Zoom geboren in een tijd dat de Oosterschelde nog open was en Zeeland dus dichterbij. In mijn jeugd heb ik heel wat vakanties en weekenden in Renesse doorgebracht, waar mijn ouders een vaste staanplaats voor de tent hadden. Ondanks dat ook mijn vrouw nog uit Zierikzee komt en ik goed bekend ben in Zeeland, zal ik nooit een echte Zeeuw worden. Daar is het te laat voor." Waarom koos u ervoor om Oranjezon te bezoeken? "Het was mijn vrije zaterdag en mijn vrouw en ik besloten om een paar natuurgebieden van Het Zeeuwse Landschap te bezoeken, waaronder Oranjezon. Ik was hier al eerder geweest in de functie van directeur maar ditmaal ben ik hier voor het eerst als donateur. Wat me opviel is datje het gebied dan met een heel andere bril bekijkt. Niet van: wat moet er nog gebeuren? maar veel meer met oog voor de natuur. Achteraf bleek dat het die dag heel druk was geweest. Als meer mensen belangstelling hebben voor de natuur dan ben ik daar heel blij mee. We moeten niet vergeten dat heel veel mensen genieten van de Zeeuwse natuur die wij beheren al is het wel de bedoeling dat iedereen zich aan de regels houdt. Wat vindt u van Oranjezon? "Het is er echt on-Nederlands mooi. Vanwege alle damherten maar wat ik vooral heel mooi vind aan Oranjezon is de openheid en de duinen. Bij een van de duinvalleien dacht ik echt: hè, is dit in Nederland? We hadden ook veel geluk want het was een prachtige dag: koud met een zonnetje erbij en heel helder weer. Op het water lag een dun laagje ijs. En dan die vlakte tussen de duinen... het was werkelijk een plaatje. Ik kan me goed voorstellen dat Danny Vera daar z'n clip voor Rollercoaster opnam en dat die nummer 1 staat... Heeft u nog wensen voor Oranjezon? "Ja, zeker. Van de entree kunnen we wel iets mooiers maken. Die mag wel vriendelijker. De eerste indruk die je nu krijgt is: wat een oude boel. Ach misschien datje daarom wel meer waardeert watje daarna tegenkomt. Maar zo'n entree moet wel een beetje passend zijn." Heeft u al een favoriet gebied? "Naast m'n werkbezoeken, hebben mijn vrouw en ik zaterdag vier gebieden bezocht. De rest staat nog op mijn verlanglijstje. Ik ben zeebioloog dus van nature heb ik veel met zee en water. Mijn hart gaat wel uit naar dat soort gebieden, ondanks dat een bos natuurlijk ook zijn charmes heeft." C. Frederiks is journalist

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 3