VOORJAAR 2021 Kijk eens door een andere bril! Op het moment van schrijven is het museum gesloten, maar dat betekent niet dat er achter de schermen niets gebeurt. Er wordt hard gewerkt aan een nieuw onderdeel in de vaste tentoonstelling. Vanuit een draaibare stoel kun je 3 fantastische natuurgebieden 360 graden om je heen ervaren! Met een Virtual Reality-bril 'wandel'je door de Manteling, de Zwaakse Weel of door het onvergetelijke Verdronken land van Saeftinghe. De films zijn in verschillende seizoenen gemaakt. En met deze virtuele films kunnen we ook mensen die niet of nauwelijks meer buiten komen, een natuurbeleving geven. We zijn heel benieuwd naar de ervaringen van onze bezoekers. De tentoonstelling 'Vikingen op Walcheren, vondsten, verhalen, feiten of fabels'wordt door steeds meer archeologen bezocht en bewonderd. De bijzondere vondsten, zoals een echt torhamertje, oorlepeltje en zilvergewichtje met stukjes hakzilver, zetten Walichrum als net zo'n belangrijke handelsnederzetting op de kaart als het bekende Dorestad. Om iedereen de gelegenheid te geven deze tentoonstelling te bezoeken wordt deze tentoonstelling verlengd t/m 12 april 2022. Uiteraard speelt een bepaald virus, waardoor de museumdeuren niet altijd open staan, ook een rol in deze beslissing. Carolien Schaap SPOORZOEKERTJE Er zijn van die beesten die je eigenlijk zelden of zelfs nooit ziet in de landschapstuin, maar die hun aanwezigheid verraden door iets wat ze achterlaten. Denk dan bijvoorbeeld aan de molshopen in de boomgaard of de uitwerpselen van de bunzing op het schelpenpad. Aan het eind van het voorjaar lag er in de mottetoren achterin de tuin een braakbal, zo maar eentje. Gezien het formaat was het van een uil, maar welke? De ransuil komt voor in de omgeving, maar zou die zich in een toren wagen? Kerkuil dan misschien? De weken daarna hebben de tuinmannen menig keer de trappen van de toren beklommen in TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl Voor openingstijden en meer zie terramaris.nl. Terra Maris is de natuurlijke partner van Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. de hoop nog een spoor te vinden, maar tevergeefs. Nadat het museum even dicht moest, was het in de zomer gelukkig weer wat drukker geworden met bezoekers. Logisch datje dan als uil niet overdag in de mottetoren gaat zitten om bij te komen van een nachtje muizenjacht en logisch dat we geen sporen meer vonden. Tot december, het museum was inmiddels weer dicht. De tuin was, op een tuinman na, verlaten. Sporen in de mottetoren! Niet alleen vonden we daar braakballen, maar ook enorme flatsen vogelpoep. De uil zat er dus weer. Het was collega Rik die op een ochtend behoedzaam de toren beklom en daar een uil zag wegvliegen. Witte buik, lichtbruinige bovenvleugel. Kerkuil! Wat een ontzettend leuke soort om in de tuin te hebben. En de meest logische om in een toren aan te treffen, want dat is een plek waar ze graag vertoeven om te rusten ofte broeden. Onze uil heeft vanuit de toren een prachtige uitvalsbasis om te jagen op muizen in de landschapstuin of het omringende landbouwgebied. Dat er kerkuilen in de omgeving zaten wisten we al. Elk jaar komen er braakballen van verschillende schuren op Walcheren naar het museum. Verzameld door enthousiaste vrijwilligers van de kerkuilenwerkgroep. Die braakballen worden dan tijdens de activiteit'braakbal pluizen'ontleed door bezoekers. Dat er een kerkuil in de tuin zat, dat wisten we niet met zekerheid, maar dankzij iets wat werd achtergelaten weten we dat nu wel! Jan Tuin Let op: Onder voorbehoud van de t.z.t. geldende (Marcel Klootwijk) coronamaatregelen! Op 20 en 21 maart organiseren we op Terra Maris het jaarlijkse prepareerweekend, en we pakken uit. Tijdens dit weekeinde zijn preparateurs uit het hele land werkzaam op Terra Maris. Verdeeld over het hele museum, het depot en het ScharrelLAB zijn demonstraties, waarbij je mee kunt kijken en aan de daar werkende preparateurs vragen kunt stellen over de getoonde technieken. Deze demonstraties zijn een unieke kans om te zien op welke manier de biologische collectie, die in Terra Maris tentoongesteld wordt, tot stand is gekomen. De technieken die gedemonstreerd worden zijn o.a. het prepareren en opzetten van vissen, vogels en zoogdieren, het in elkaar zetten van skeletten, het maken van kunstlichamen en voetstukken, het schilderen en afwerken van preparaten. Ook wordt uitleg gegeven over het gereedschap en de materialen die gebruikt worden door een preparateur. Kinderen kunnen zelf aan de slag gaan met een skelet, want hoe zit dit nou eigenlijk precies in elkaar? En er is een heuse poppendokter, waar je met je eigen (kapotte) pop of knuffel op het spreekuur mag komen. Zij kan deze misschien dan wel voor je oplappen! Kijk voor de precieze tijden en programma op terramaris.nl. Preparateurs aan het werk Wietske Verschragen (Han Monteiro) Verdronken land van Saeftinghe (Edwin Paree) Braakbal: (Jan Tuin) ZEEUWS-17 PREPAREERWEEKEND 2021 Kauwtjes in prep.

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 9