Heb je deze al gespot? 14 ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial Innovatieve kustverdediging Waterdunen is naast een natuur- en recreatiegebied ook een deltawerk. Hier wordt natuur en getijdenwerking gecombineerd met kustversterking. Waterdunen maakt onderdeel uit van de Zwakke Schakel West- Zeeuws-Vlaanderen die loopt van Breskens tot en met Cadzand-Bad. De kust was hier niet sterk genoeg om een superstorm te weerstaan die eens in de 4000 jaar voor kan komen. Hoe is de kustverdediging op sterkte gebracht? Kustversterking Voor dit kustvak ligt een diepe getijdengeul, waardoor uitbreiding aan de zeezijde niet mogelijk was. Het zand zou door de sterke stroming weer terug in zee verdwijnen. Daarom is tussen 2013 en 2015 aan de zeezijde de dijk tussen Breskens en Groede met steenbekleding versterkt en het asfalt verbeterd. Kumaatduin Tussen 't Killetje en het Zandertje is een nieuw duin aangelegd met zware klei, grond en zand. De grond kwam vanuit de kreken en geulen die in Waterdunen zijn uitgegraven. Het zand werd met zandhoppers en via een pijpleiding vanuit de Noordzee aangevoerd. Het duinlandschap is onderdeel van de zeewering en deze is zo ontworpen dat ze voor langere periode weer voldoet aan de veiligheidsnormen voor kustbescherming. Getijdenduiker Om getijdennatuur mogelijk te maken én tegelijkertijd waterveiligheid te garanderen is een verbinding gemaakt tussen de Westerschelde en Waterdunen in de vorm van een getijdenduiker: een doorlaatmiddel met drie verbindingskokers waardoor het water uit de Westerschelde tweemaal per dag gecontroleerd Waterdunen in- en uitstroomt. Een vierde koker staat in verbinding met het nieuwe gemaal 'Nieuwe Sluis'en voert polderwater uit het achterliggende gebied van Waterdunen af naar de Westerschelde. Veiligheid Als onderdeel van de waterkering stelt het Waterschap Scheldestromen als eigenaar en beheerder hoge eisen aan de afsluiting. De kokers hebben elk twee schuiven die automatisch het waterpeil in het getijdengebied regelen. Indien nodig, zoals bijvoorbeeld bij stormvloed, kan de constructie hermetisch worden gesloten. Om bodemerosie aan de zeezijde door uitstroom te voorkomen, zijn beschermende maatregelen genomen. Maurits Schipper is adviseur ruimte en waterveiligheid bij Waterschap Scheldestromen. Kumaatduin: 300 meter breed gemiddelde hoogte 14 meter hoogste punt 18 meter (oostzijde 't Killetje) 1,5 miljoen kuub grond 400.000 kuub zand Dijk: kruinhoogten meter Vloed 2,07 m NAP Getijdenveiscliil 3,83 m BEDIENINGSGEBOUW WATERDUNEN KUMAATDUIN Vloed 0,155 m NAP Getijdenverschil 1,10 m WESTERSCHELDE SCHUIVENHUIS Getijdenduiker: 1,6 miljoen kuub water per eb-vloed cyclus staalfundering 4 kokers met 2 schuiven per koker inwendige afmeting koker: 4 meter breed en 3 meter hoog ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial 19

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 10