Dijken als ruggengraat waterdunen door de eeuwen heen "Üit^rtede-uit de Kaart var>het Brugse Vrije, geschilderd door-Piètèr Pourbüs' ih 1571- Brón: van der Herten 1998.7 Kijkend over Waterd unen vanaf de Panoramaweg, is de rijke en soms woelige geschiedenis van dit gebied moeilijk voor te stellen. In oostelijke richting verraadt het bijna stervormige grondplan van Camping Zeebad de restanten van het voormalige Fort Frederik Hendrik. Maar de geschiedenis van het gebied gaat veel verder terug. Eilanden De naam Waterdunen verwijst naar het gelijknamige dorp en eiland dat in de 14e eeuw wordt verzwolgen tijdens een stormvloed. De kustlijn ligt in de Romeinse tijd voor Knokke en Cadzand. Mede door de stijgende zeespiegel snijden getijdengeulen steeds dieper het binnenland in en verdrinkt het Romeinse veenlandschap. Onder invloed van deze getijdendynamiek ontstaat in het estuarium van de latere Westerschelde, een vlechtwerk van geulen, slikken en schorren. Sommige van deze opwassen groeien uit tot grotere eilanden zoals Wulpen, Koezand, Cadzand en Zuidzande. Groede wordt in 1133 voor het eerst vermeld. Daarmee wordt niet het huidige dorp bedoeld maar de nieuwe opwassen die waren ontstaan in het kustgebied ten noorden van de Yevendijk, de eerste grote zeedijk in het gebied. Vanaf het einde van de 10e en in de 11e eeuw wordt het kustgebied, mede onder druk van de bevolkingstoename in Vlaanderen, steeds verder ingepolderd ten behoeve van landbouw. Het bedijken van de getijdengeulen had een contradictorisch effect: door de verminderde komberging, hernieuwde mariene activiteit en daardoor verhogen van het stormvloedniveau, ontwikkelen de Honte,deVloeren andere geulen zich tot steeds bredere en diepere getijdenstromen. Het gebied wordt gevoeliger voor stormvloeden. De eerste grote stormvloed vindt in 1134 plaats.Tijdens de 14e en 15e 8 ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial eeuw komen stormvloeden frequent voor en wordt het middeleeuwse cultuurlandschap ernstig aangetast. De eilanden voorde kust, zoals Waterdunen, worden geleidelijk opgeruimd en de kleine kustpolders gaan verloren. Door de eeuwen heen De strijd tegen het water kenmerkt het gebied ook gedurende de daaropvolgende eeuwen met herhaalde (her)inpoldering en opgeven van overstroomd land. Ook de Puijendijk en de Groene Dijk of Walendijk vormden ooit de primaire waterkering, maar worden later binnendijken door het aanleggen van de Groot-Breskenspolder (nu Oud- Breskenspolder) in 1510 en de Jong-Breskenspolder in 1527. Met de aanleg van de getijdenduiker en de inlaatkreek in Waterdunen kon de dijkopbouw van de Groene Dijk en de dijk bij 't Killetje archeologisch worden onderzocht. Bij die laatste werd de i7e-eeuwse bedijking, resten van de kustversteviging van na de overstromingsramp uit 1953 en de dijkverzwaring uit het begin van de jaren '90 vastgelegd. Boerderijen De Kaart van het Brugse Vrije, geschilderd door Pieter Pourbus in 1571, toont het gebied in de tweede helft van de 16e eeuw. De witte blokjes in de polders markeren de vele boerderijen. In de bodem van het natuurgebied zijn de resten van ditiöe-eeuwse cultuurlandschap nog terug te vinden. Dat blijkt uit funderingen, een gracht, greppels, een hooimijt en allerhande archeologische vondsten, zoals aardewerkscherven, die tijdens het inrichten van het natuurgebied zijn gedaan. Het meeste is echter in de bodem bewaard omdat de nieuwe geulen buiten de archeologische vindplaatsen zijn gepland. In het huidige natuurgebied bleven slechts enkele hoofdzakelijk 19e- en 2oe-eeuwse boerderijen bewaard, 't Hof Waterdunen, van waaruit stichting Het Zeeuwse Landschap het gebied beheert, is echter ouder... Woelige tijden Naast natuurlijke overstromingen drukt ook de militaire historie van de Tachtigjarige Oorlog tot en met de Tweede Wereldoorlog zijn stempel op de omgeving. Bouwkuip van de getijdenduiker. Onder de 2oe-eeuwse dijkverzwaring kwamen resten van een i7e-eeuwse dijk en een ige-eeuws huis tevoorschijn. Foto's: Artefact! Advies en Onderzoek in Erfgoed. Van Fort Frederik Hendrik en Fort Napoleon - nu verdwenen onder de nieuwe kustversterking-tot de bunker-restanten aan de oostzijde van Waterdunen. Jan Wattenberghe is senior KNA archeoloog bij Artefact! Advies en Onderzoek in Erfgoed. ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial 9

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 5