5 Verslag Vrijwillige Landschaps onderhoudsp ioeg Walcheren/Beveland De VLP op Walcheren is gestart in januari 1986. Als eerste project was er een 200 meter lange meidoornheg in Vrouwenpolder. Het uithoudingsvermogen van de 8 aanwezigen werd al direkt getest. Niet zozeer door het werk dan wel door de matige vorst en de harde wind. Desondanks kwamen we die dag toch ruim over de helft. De takken konden blijven liggen, want deze zou de boer zelf met een voorlader op een hoop schuiven en zelf in brand steken. Er zou nog een dag nodig zijn om het karwei af te krijgen. Het volgende project was een 70 meter lange meidoornheg aan de Lepelstraat, welke 3 tot 3 jaar geleden voor het laatst was gesnoeid. Het derde project was een buitenplaats in Grijpskerke, de Munnikenhof, waar vroeger Jacob Cats gewoond heeft. Deze buitenplaats dient thans als tweede woning voor diplomaten uit Den Haag als vakantieobjekt gebruikt. Zo'n 25 jaar geleden werd er door de bewoners een boom singel aangeplant. Omdat deze nooit is onderhouden was er alleen nog maar stam te zien van es, esdoorn en wilg. De functie van windkering en verzorging van de privacy dreigde verloren te gaan. De bewoners hadden zo hun eigen ideeën over het onderhoud. Tussen het geboomte werden sierstruiken aangeplantdie het door gebrek aan licht slecht deden. Van verschillende bomen werd op 5 meter hoogte de top uitgezaagd. Zij vonden dit juist een voor beeld van fraaie bomen. Of dit na 50 jaar zou leiden tot een goede en mooie begroeiing, reageerde ze wat geschrok ken, dat zouden ze zelf immers niet meer beleven. Na lang soubatten werden ze overgehaald om de bomen op 2 plaatsen helemaal terug te zetten op 30 cm boven de grond. Gelukkig lag er een dikke ijslaag in de gracht, zodat de bomen vanaf het ijs gemakkelijk verzaagd en af gevoerd konden worden. Voor één es ging het omzagen niet zo naar onze wens, want deze viel midden op hun trots: een geknotte kastanje. In totaal werd hier met 7 man ge werkt, en een dag later zijn we nog eens met drie man bezig geweest om alles op te ruimen. 6 Lijsterbes Meidoorn Rozebottels Amerikaanse vogelkers Cotoneaster salicifolius Karciïnaalsmut; vuurdoorr

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1987 | | pagina 4