ff XiLvfcr mccLui). nm h!| volgden werden maatregelen genomen om he stuivende zand vast te houden. Dit gebeurde door middel van hel aanplanten van rijshout waar achter gras weid geplant om duinvorming te stimuleren. Op deze tottoeedenmen ^randplevieren Omdat tijdens najaars- en winterstormen altijd schade wordt aangebracht aan de beheerswerken, is het elk voor jaar weer hard werken om dit te herstellen. Ook dit voorjaar gaan we er weer hard tegenaan en hierbij is alle hulp welkom. We vertrekken alle dagen om 10 uur aan de uitwalerinq van Nummer Een (bij Breskens). Laarzen, regenpak en voldoende eten en drinken dient meegenomen te worden. Datums waarop wordt gewerkt: zaterdag 25 april zaterdag 2 mei zondag 3 mei Veidere inlichtingen zijn te verkrijgen bij: Ingeborg Sanderse en Rerié Beijersberqeri Mi 1 lianostraat 28 4511 HM Breskens telefoon 01172 - 1809 Werkvakanties in natuurreservaten Deze zomer organiseert het IVN, een Vereniging ter bevordering van het milieubesef, 15 kampen voor jongeren tussen 15 en 30 jaar. Deze werkkampen worden gehouden in verschillende natuurreservaten, verspreid over het hele land. Het is een goedkope (extra) vakantiemogelijkheid: deelnemers betalen voor de meeste kampen een eigen bij drage van slechts 35,- per kampweek. Het IVN zorgt voor begeleiding, onderdak en eten. De bedoeling van deze kampen is tweeledig: naast het verrichten van nuttig beheerswerk (dat anders niet zou worden gedaan), wil het IVN zoveel mogelijk jongeren in contact brengen met de natuur, het reservaatbeheer en de milieuproblematiek in het algemeen. De kampen bieden hiertoe goede mogelijkheden: in een ontspannen vakantie stemming en als jongeren onder elkaar wordt een week van maandag tot en met zaterdag in een boerenschuur of in tenten aan de rand van, soms zelfs in het reservaat doorgebracht Overdag wordt in het reservaat gewerkt om een bijdrage te leveren aan het beheer ervan. Zo wordt een bloemrijk grasland gehooid, heide geplagd zoals dat vroeger werd gedaan, of bomen gerooid waar er teveel groeien.Tijdens het werk wordt er vaak stilgestaan bij de planten en dieren in het reservaat, en de eventuele bedreigingen van het reservaat, bijvoorbeeld voor plannen om een snelweg erlangs of er doorheen aan te leggen, het ont trekken van water aan de bodem of een stadsuitbreidingg. s' Avonds verkent men de omgeving en komen natuur- en milieuaspecten in verschillende vormen aan bod: bijvoor beeld tijdens een wandeltocht door het reservaat om bepaalde (zeldzame) soorten te zoeken, of door het met een spel nabootsen van een ruilverkaveling of een in spraakavond over een geplande snelweg. Twee kampen gaan in op een bepaald thema. Dit jaar zijn deze thema's "Milieu en politiek" en "Vormen in de natuur en omgeving" Wie het bovenstaande ziet, denkt mischien direct aan een zwaarwichtig programma, maar dat is bijna nooit het geval op een creatieve en vaak leuke manier worden deze onder werpen aangepakt. Er valt dan ondanks de ernst van de zaak vaak heel wat te lachen. En trouwens: ook tijdens 14

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1987 | | pagina 8