riodder en planten worden er dan uitgehaald, oevers kunnen bijgewerkt worden» Vroeger werd dat met de hand gedaan» Tegenwoordig wordt het meestal gedaan met behulp van een hydraulische kraan» De beste periode voor het onderhoud valt in september en oktober» In bijzonder gevallen, bijvoorbeeld wanneer de put zeer kwetsbaar is, of wanneer de put moeilijk te bereiken is, wordt bet schoonmaken wel met de hand gedaan» TENSLOTTE Voor belangstellenden is de brochure gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 te hiddelburg, telefoon 01180-31400 Foort Ninnaard. aktie wilgenpoot Deze aktie, welke voor het eerst is opgezet in het voorjaar van 1986 door natuurbeschermingsvereniging de Steltkluut, blijkt een groot succes te zijn» Ook al werd bij het opstarten van de aktie slechts geringe publiciteit gezocht, toch konden in 1986 bijna 700 wi lgenpoten worcien afgeleverd» Reden uoor de Stichting Land.schapsverzörg i ng Zeeland om te trachten deze aktie in andere regio's op te zetten en om het idee landelijke bekendheid te geven» Inmiddels is de aktie wilgenpoot ook in andere Zeeuwse regio's overgenomen en heeft bijvoorbeeld, in Utrecht het Stichts landschapsbeheer het idee gebruikt om een eigen aktie ter stimulering van jonge aanplant op te zetten In h«t najaar van 1986 is geprobeerd meer publiciteit te verkrijgen voor de aktie» De Zeeuwse pers heeft er ruim aandacht aan besteed» In geheel Zeeland, met uitzondering van Tholen en Sint Phi lipsland, werden wilgenpoten bezorgd. Ook dit seizoen was het resultaat overweldigend» Zodra de aktie was aangekondigd kwamen de bestellingen voor plantmateriaal binnen» Het verzamelen van gezond plantmateriaal werd verzorgd d.oor weekendvrijwi 11 igersgroepen en Vrijwillige Landschapsonderhouds Ploegen. Het transport van de poten werd verzorgd door SLZ» Evenals vorig jaar werden de wilgenpoten eerst enkele weken opgeslagen in zoete veedrinkputten. Ook tijdens perioden met vorst werden wilgenpoten verzameld.Er is vooralsnog niet gebleken dat deze exemplaren moeilijker in de groei kwamen of vorstschade zouden hebben opgelopen. Steeds werd nauwlettend toegezien op het verkrijgen van gezond materiaal. Het uiterlijk van de wilgentakken kan wel een indicatie van de gezondheidstoestand van de boom geven, maar is zeker geen garantie dat de boom 100vrij is van de watermerkziekte. Deze ziekte kan vooral bij jonge bomen aanwezig zijn zonder dat ze zich (nog") openbaart» Aanbevolen moet worden enkele projecten verspreid door Zeeland op te zoeken welke beslist vrij zijn van watermerkziekte en deze uitsluitend met ontsmet materiaal te onderhouden. Uellicht is het mogelijk enkele nieuwe grienden aan te leggen van waaruit gezonde wilgenpoten verzameld kunnen worden Er kwamen 60 bestellingen binnen. In totaal zijn 1.550 wilgenpoten geplant: 800 in Zeeuws- V laanderen, 350 op Walcheren, 250 op de Bevelanden en 150 op 3chouwen-Du.i ve 1 and Ongeveer 100 poten werden geëxporteerd naar Noord-Brabant en België. Verreweg het grootste deel van de poten is afgeleverd bij mensen welke ergens 'buiten in de polder'wonen. Vaak een oud boerderijtje of een arbeidershuisje waar nog wat resten van de oude 8

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1988 | | pagina 5