Actie Wilgenpoot: aanplant knotwilgen op Tholen bevorderen beplanting aanwezig zijn. Uia de jonge aanplant probeert men dit weer wat te herstellen. Ook dit j a c* r is wt;er gebl t;k«n dat de afgeleverde staken goed geplant zijn, dat ze aangeslagen zijn en dat men ze over het algemeen goed. heeft gesnoeid.. Voortzett i ng van de aktie verdient dan ook zonder meer aanbeveling. Het knotwilgen bestand kan zo enigszins hersteld worden. In de winter 87* 80 loopt d.e aktie opnieuw, nu ook op Tholen en Sint Philipsland. VERENIGING VERSTREKT PLANTGOED fZC Uanneer u uilgenpoten wilt planten, of wanneer u iemand kent die ze uil planten, neem dan kontakt op met SL2 of met één van de vrijwilligers— groepen. U krijgt dan de gewenste poten thuis samen met een informatiefolder. Peter Haas. 9 DE WILG ALS DRACHTPLANT VOOR BIJEN. Uilgen hebben een grote betekenis als drachtplant voor bijen, omdat, wilgen bloeien in een jaargetijde waarin nog nauwelijks andere drachtp1 anten in bloei staan» Nu is een wilg op een enkele uitzondering na eens 1 achtig en tweehuizig, d.u.z. dat de mannelijke en de vrouwelijke bloemen niet op een en dezelfde wilg gevonden worden. De mannelijke bloemen leveren zeer veel stuifmeel en een beetje nectar. De vrouwelijke bloemen leveren juist veel nectar. Het gaat echter om het stuifmeel. Dit wordt door bijen gebruikt als eiwitbron voor de bouw van het lichaam, als 1arvenvoedse1 en als voedsel voor jonge bijen. Elke wilg is geschikt voor honingbijen. De biologische waarde van een wilqenlan wordt verhoogd wanneer er meerdere soorten wilgen door elkaar groeien, omdat de bloeitijden dan min of meer op elkaar aansluiten. Dit is vooral van belang gedurende perioden met slecht weer, want wanneer d.e pol lenkorrels nat worden THOLENDe Thoolse natuurvereni- ging is, na een voorbereidingsperiode van enkele maanden, deze week daad werkelijk begonnen met de actie 'Wil genpoot'. De vereniging richt zich met name op individuele grondbezitters, boeren en mensen met een flinke tuin. De actie beoogt het aanplanten van één of meer knotwilgen door belang stellenden, voor wie de vereniging dan gratis wilgepoten (plantmate- riaal voor knotwilgen) beschikbaar stelt De vereniging wil met de actie het aan tal knotwilgen op het eiland uitbrei den om zo de landschappelijke en na tuurwaarde van het eiland te vergro ten. „Tholen is nog steeds een tamelijk kaal eiland en dat dreigt na het kap pen van de eerste generatie populieren van na de watersnood van 1953 nog er ger te worden", zo menen de initiatief nemers. Zij ontwikkelden de plannen in samenwerking met de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. De wilgen kunnen geplant worden met een onderlinge afstand van vier a vijf meter, langs bijvoorbeeld drinkput ten, oprijlanen, dijken en wegen. De beste planttijd is volgens de vereni ging de periode november tot en met maart. Geïnteresseerden krijgen, wan neer er voldoende wilgepoten beschik baar zijn, bericht waar het materiaal kan worden afgehaald. Bij aflevering van de jonge aanplant wordt een uitge breid plant- en snoeiadvies gegeven. Voor het knotten en onderhouden van de bomen moeten de nieuwe eigenaren zelf zorgdragen. Voorlopig wil de natuurvereniging zich alleen richten op particuliere grondbezitters. Het organiserend co mité verwacht, omdat ook elders in Zeeland een dergelijke actie een suc ces was, een grote respons. Met het oog hierop zoekt de vereniging vrijwilli gers die willen meehelpen met het snoeien van gezonde knotwilgen op het eiland, om zo verzekerd te zijn van voldoende plantmateriaal. In een later stadium wil de Thoolse natuurvereni ging de actie ook onder de aandacht brengen van overheidsinstanties, die grond op Tholen in eigendom hebben.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1988 | | pagina 6