over scheerden om insekten weg te vangen of om te drinken, en vooral in het vroege seizoen, om slik te halen voor de nestenbouw. En zoals met al die dingen, als je er op gaat letten, zie je het steeds vakerEn het is ook weer zo logisch: want waar moeten deze vogels tegenwoordig hun slik nog halen in de drooggelegde Zeeuwse bodem? CEen interessant artikel over het uitdrogen van Nederland verscheen onlangs in Natuur en Ni lieu). Alle regenwater wordt schielijk afgevoerd naar zee. Alles is verhard: de wegen, wandelpaden en ook de boerenerven tonen tegenwoordig de saaie aanblik van asfalt of beton. Vroeger, en dan spreek ik nog maar van de jaren vijftig, waren er nog zat grindwegen en klei- of zandwegen en erven, waar nog weken na een flinke regenbui het water te vinden was, en dus ook de slikt Door die vochtige plekken kreeg je automatisch ook weer meer insekten. De achteruitgang van de zwaluwen zou dus ook wel eens een gevolg kunnen zijn van gebrek aan nestmateriaal en water. Bij de aanleg van putten komt er dus nog een aandachtspunt bij, namelijk zo flauw mogelijke taluds, waarbij bij wisselende waterstanden er slikranden ontstaan, waarvan dan zwaluwen, maar ook steltlopers profiteren. 16 De vogelaars, die regelmatig de zwa1uwko1on i es te11en (eigenlijk zouden ook de boerenzwaluwen meegenomen moeten wordenmaar dat geeft wellicht problemen, alhoewel het tellen van huiszwaluwnesten met een kijker vanaf de weg nou ook niet zo probleemloos is, vanwege het ongevraagde geloer) zouden voortaan ook eens moeten opletten waar ze hun slik vandaan halen, en niet alleen de eigenaar vragen de nesten te sparen, maar hem te vertellen dat waterplassen op het erf,of nog beter, een drinkput ook van levensbelang zijn. Nogelijk kunnen ze hem overhalen de zwaar verlande put, die nu voor schandaal ligt, eens te laten opknappen door onze stichting. Sjaak Herman 17

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1988 | | pagina 10