Tegelijkertijd heeft ook het olieverbruik op zich meer aandacht gekregen bij de motorzaag fabrikanten. En ook hier is heel wat winst t behalen. Door de ketting en het zaagblad enigszins aan te passen blijkt dat het mogelijk is om het olieverbruik met 40 tot 50% terug te dringen. Overigens moet ook gezegd worden dat goed materiaal het halve werk is. Uanneer de motorzaag optimaal in conditie is, d.w.z. ontsteking goed, luchtfilter schoon, ketting scherp, olietoevoer juist, enz., enz., dan zal het resultaat ook goed zijn. Dan kan er snel gewerkt worden en is de klus dus ook snel geklaard. Ook op die manier kun je gevaar voor milieu en eigen veiligheid tot een minimum beperken. Dus voor degenen onder ons die wel eens een motorzaag ter hand nemenZorg ervoor dat he machien goed in orde is (schakel een vakman int) en gebruik verantwoorde olie. Dat deze iets duurder is mag toch eenvoudig geen probleem zijn. En de grapjassen die afgedraaide olie gebruiken om de ketting te smeren,.tja, daar valt niet veel goeds over te zeggen!J Peter Haas. MEDEDELINGEN NATIONALE WERKDAG IN HET LANDSCHAP. Qp zaterdag 29 oktober a.s. vindt de nationale werkdag in het landschap plaats. In geheel Nederland wordt dan door vrijwilligersgroepen gewerkt aan onderhoud van landschapseleaenten. In Zeeland ligt de nadruk op onderhoud van oude hoogstaafruitbanen. Door vrijwillersgroepen uit Halcheren en de Bevelanden wordt gewerkt in het recreatiegebied de Hollandse Hoeve in 6oes. De Zeeuwsvlaaise vrijwilligers werken o.a. in de oageving van Zaaaslag. Aanvang van de aktiviteiten is 9 uur. Iedereen is van harte welkoa, vooral oa aee te helpen, aaar ook oa eens te bekijken wat er alleaaal gebeurt. Inlichtingen bij kantoor SLZ, of bij kontaktpersonen vrijwilligersgroepen. expositie appel- en pererassen In het Museum Elisabeth Wees huis, een sfeervol historisch pand in het centrum van Culemborg, wordt van 14 t/m 30 oktober een ekspositie gehouden over niet- alledaagse verdwenen en verdwij nende appel- en pererassen onder het motto 'van Eva tot Elstar'. Op de tentoonstelling zal wat worden verteld over het verleden, heden en toekomst van 200 ver schillende rassen, verduidelijkt met historisch materiaal maar jovenal met de vruchten zelf. De bezoeker wordt bovendien in de gelegenheid gesteld het fruit te proeven, in de vorm van sappen en andere verwerkte vormen van het fruit. De openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur. Groepen die de tentoonstelling willen be zoeken worden geadviseerd eerst kontakt op te nemen met de Ne derlandse Stichting Fruitrassen (03450-19055). CURSUS HOOGSTAI1FRUIT- BOI1EN SNOEIEN In het koiende winterhalfjaar worden door de SLZ weer diverse cursussen hoogstaafruitboaen snoeien gegeven. Een cursus oivat een avond theorie, en een zaterdag praktisch werk in een hoogstaibooagaard. U kunt zich nog aanleiden als deelneaer bij SLZ, Brote Harkt 28 te Boes (tel. 01100-30936). Deelnase kost f 20. Daarvoor wordt onder andere het cursusboek "hoogstaavruchtboaen" (uitgave LQNL) verstrekt. 23

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1988 | | pagina 13