Bovenop de maaibalk is een kooiconstructie gefabriceerd voor het verzamelen van het gemaaide riet» Om de kosten te drukken heeft men een markt gezocht voor het gemaaide riet en galigaan, en in toenemende mate slaagt men hierin» Galigaan en riet worden gebruikt als dakbedekking» Veel huizen welke we in de omgeving van Norwich hebben gezien, waren voorzien van een rieten dak. Zoals bekend is riet uitstekend materiaal voor dakbedekking, dat bovendien goed isoleert» Dat het tevens vaak schilderachtige en pittoreske beelden oplevert, is meegenomen» Galigaan, dat in tegenstelling tot riet erg buigzaam is, wordt bovenop de nok gebruikt op de plaats waar de twee dakhelften op elkaar aansluiten. In het reservaat is men nu zover dat enkele percelen uitgegeven zijn aan een sinds die tijd professionele rietsnijder die per schoof L 1 20 ontvangt en daaraan een goede boterham verdient. Uitbreiding van dergelijke ontwikkelingen maakt het beheer van de rietlandpercelen economisch aantrekkelijker, omdat de kosten aanzienlijk gedrukt worden. In de Bure üarshes doet men een proef met het afplaggen van een perceel veen» Ongeveer 15 tot 20 cm veen wordt verwijderd» De verwachting is dat oud "historisch" zaad, dat al een lange periode in de grond is opgeslagen, tot kieming zal komen» Omdat het experiment onlangs is gestart is nog niets over de uitkomsten te vermelden. Bernard Krebs Cmet enkele aanvullingen van Peter flaas) 22 GRAZEND VEIE IIn| NATUURGEBIEDEN Zoals Peter Maas al aangeeft, zijn in enkele van de door ons bezochte Broadlands runderen ingeschakeld bij het natuurbeheer» Het gaat dan om bcgrazing in plaats van maaien, en het betreft de wat drogere delen van de Broadlands Hen kiest voor begrazing in plaats van maaien, omdat begrazing enkele duidelijke voordelen heeft» Vanuit natuur wetenschappelijk oogpunt bezien treedt er een grotere differentiatie in het gebied op, vanuit bedrijfseconomisch oogpunt bezien is het gunstig omdat grazend vee vele uren handenarbeid overneemt, terwijl het bovendien nog iets opbrengt. Uelke invloed heeft begrazing vegetat i e? In een begraasde vegetatie wordt het dorre materiaal verwijderd, zodat de planten in het voorjaar weer voldoende licht en ruimte hebben om te groeien» Dat kan door maaien trouwens ook bereikt worden. In tegenstelling tot de maaimachine gaan de grazers echter selectief te werk» Zij eten niet alle planten even graag, sommige eten ze zelfs helemaal niet. Daardoor ontstaat in een begraasde situatie meer afwisseling tussen terreingedeelten. Bovendien wordt de bodem beïnvloed door de 23

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1988 | | pagina 13