dit veelal op zandgrond moet geschieden. Als afdichtende laag wordt vaak een polyethyleen (PE) folie gebruikt. Onze Engelse collega's memoreren dat wij wat dat betreft boffen met de hoge grondwaterstand in Zeeland. Daar tegenover staat natuurlijk wel dat het grondwater op veel plaatsen brak is. Norfolk had in het verleden een schapencultuur C wol industrie!) waarbij gebruik gemaakt werd van zgncommons (weiden voor gemeenschappelijk gebruik). Deze worden niet meer gebruikt en dienen beheerd te worden. In de winter worden vooral bosgebieden aangepakt waarbij wordt opgemerkt dat in Norfolk vrijwel geen grote bosgebieden voorkomen. Een hoofdaktiviteit is het terugdringen van de rododendron en een bepaalde esdoorn (vermoedelijk de Gewone Esdoorn)die de overhand dreigen te krijgen. Deze aktiviteit is te vergelijken met het terugdringen van de Amerikaanse vogelkers in Oranjezon op Walcheren. Het bos in Engeland is in de meeste gevallen geen produktiebos en het ziet er wilder uit dan dat in Nederland. Eén van de doelstellingen van BTCV bij het beheer van een bosgebied is dat het bos produkten moet opleveren zodat het beheer op termijn zichzelf bekostigd. Door het uitdunnen van de struiklaag dringt het licht weer door op de bodem, waardoor de bodemflora zich weer kan ontwikkelen. Doordat in oktober 1987 tijdens een storm enorme schade is toegebracht aan het bos in Norfolk is in samenwerking met schoolkinderen een herbep1antingsprojekt 6 opgezet. De herbep1 anting geschiedt met berk, eik en es. In Norfolk is een groot deel van de heggen (ca. 90%) in de loop der tijden verdwenen. De overgebleven meidoornheggen worden door BTCV-vrijwi11igers onderhouden. Daarbij wordt de heg zo goed. mogelijk dicht gemaakt door het uitvoeren van vlechtwerk. De zomer wordt hoofdzakelijk gebruikt voor het aanleggen van voetpaden, bruggen en hekken. Daarnaast vindt er het nodige werk in de rietlanden plaats. Hierop wordt in andere artikelen nog uitgebreid ingegaan. Samenvattend, kan gesteld worden dat het werk van de Enge1se vrijwi11igers vergelijkbaar is met onze werkzaamheden. Een kenmerkend verschil is dat zij vrijwel uitsluitend voor overheidslichamen werken en beduidend grotere proj ekten aanpakken Thomas Col lette. 7 ju cuj CC

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1988 | | pagina 5