BOEKBESPREKIMG Verbindingswegen voor plant en dier* In 1988 verscheen als uitgave van de Stichting Natuur en Hi lieu en het Instituut voor Uilieuvraagstukken van de Vrije Universiteit te Amsterdam het boekje "verbindingswegen voor plant en dier". Het boekje is verkrijgbaar bij de Stichting Natuur en Hilieu. De schrijvers van het boekje, Dolf Logemann en Betsy Schoorl, geven in een vrij kort bestek (76 pagina's) een indruk van nieuwe inzichten in de natuurbescherming. Het name de verbindingswegen tussen leefgebieden van 18 planten en dieren (zoals de titel al zegt) spelen daarin een rol. Overigens vormen deze verbindingswegen zelf ook leefgebieden voor planten en dieren. Het boekje is gemaakt voor een breed publiek: de amateur, de geïnteresseerde leek, praktisch ingestelde natuurbeschermers, boeren, ambtenaren en anderen. Allerlei inzichten die inmiddels in de vakliteratuur gemeengoed zijn geworden worden daarom nogmaals, maar dan in een populaire toonzetting voor het voetlicht gebracht. Begrippen als ecologische, infrastructuur, natuurbouw en natuurontwikkelingen spelen daarbij een rol. In het verleden is door natuurbeschermers veel aandacht besteed aan de leefgebieden van planten en dieren. De kwaliteit van deze leefgebieden is achteruit gegaan en ook de oppervlakten worden kleiner. Restanten zijn min of meer veiliggesteld in natuurreservaten. Aandacht voor de relaties tussen deze gebieden is van jongere datum. Hen is er inmiddels achter gekomen dat de waarde van een gebied als leefgebied voor planten en dieren, mede bepaald wordt door de mate van bereikbaarheid van dat gebied voor de betrokken planten en dieren. Over het algemeen is een grote mate van isolatie niet bevorderlijk voor de kwaliteit van een leefgebied: maar let op, er zijn uitzonderingen: soms kan een bepaalde soort juist in een gebied overleven dankzij die isolatie! Een voorbeeld wordt gevormd door het voorkomen van de Noordse woelmuis op Noord-Beveland Nadat de isolatie van dit eiland in de jaren 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1989 | | pagina 11