•'60 sterk uerd verminderd door de aanleg van dammen in het Veerse lieer wordt deze woelmuis langzamerhand verdrongen door de veldmuis die Noord-Beveland via de nieuwe dammen kon bere i ken De volgende onderwerpen passeren de revue in het boekje: - waarom verplaatsen planten en dieren zich?; - hoe verplaatsen ze zich?; - de functie van grote natuurgebieden en kleine landschapselementen in het gebied; - enkele voorbeeldplannen» UJaarom verplaatsen planten en dieren zich? Soms ligt de reden voor een verplaatsing nogal voor de hand: het zoeken van voedsel, het vinden van soortgenoten van het andere geslacht voor de voortplanting, het vluchten voor een belager. Daarnaast trekken veel dieren massaal heen en weer tussen zomer- en winterverblijf. Dit is met name bekend van vogels, maar ook andere dieren trekken. Diverse dagvlindersoorten die in Nederland voorkomen trekken voordat de winter begint naar het zuiden, hun 20 nakomelingen komen in het voorjaar weer terug Amfibieën, met als bekend voorbeeld de padden, trekken in het voorjaar massaal naar hun voortplantingsplaatsmeestal de poel waar ze geboren zijn. Een belangrijke reden voor verplaatsing, en bij planten eigenlijk de enige reden, is de verbreiding van de soort. Verbreiding stelt planten en dieren in staat om nieuwe leefgebieden te vinden. Daarmee wordt op de lange duur het voortbestaan van de soort beter gewaarborgd. Een soort die op veel plaatsen voorkomt, en die zich daar steeds aan de omstandigheden heeft aangepast, is minder kwetsbaar voor calamiteiten, dan een soort die maar een heel beperkt leefgebied heeft. Bovendien heeft de verbreiding tot gevolg dat exemplaren uit verschillende groepen elkaar ontmoeten en zich voortplanten. Daardoor wordt inteelt voorkomen. Hoe verplaatsen planten en dieren zich? Bij planten is, zoals al vermeld, alleen sprake van verplaatsing in de vorm van verbreiding. Dat gaat door middel van zaad, vruchten en/of uitlopers. Verspreiding kan op allerlei manieren plaatsvinden: door wind of water, door mens of dier, door ingenieuze constructies die de plant in staat stellen om zaden als het ware weg te schieten. Bij verspreiding via het water kan het voorbeeld van de kokosnoot aangehaald worden. 21 N.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1989 | | pagina 12