De Steltkluut zaait heide in MEDEDEII NGEN HEIDE WMZ-BOSSEN TIERT WELIG ONDANKS ZURE REGEN \W.r> Kj-H-8S Kastanje in Zomerstraat blijft definitief staan KONTAKTADRESSEN VRIJWIIIIGERSGROEPEN Ueekendvrijwi 11 igers IVN Uerkgr. van Kampbegeleiders regio Zeeland Gert Vlasblom, Doelstraat 29, 4436 AN Oudelande Ctel01104-544) Schouuen-Duive1and weekend en doordeweek: Harry Verkaart, Schoolstraat 36, 4306CH Nieuwerkerk Ctel» 01114-2715) Ua1cheren weekend Luud Persijn, Land1uststraat 14, 4337 KC Middelburg Ctel. 01180-35997) doordeweek Roelof Bijl, Meanderhof 65, 4337 GN Middelburg Ctel. 01180-35692) Bevelanden weekend Jaap UoetsAdenauerstede 41-21, 4463 GB Goes Ctel. 01100-30407) Han Muller, Lijsterhof 15, 4451 CG Heinkenszand Ctel. 01106-1557) doordeweek: zie Walcheren Oost-Zeeuws-V1aanderen weekend en doordeweek: Peter Maas, Burg. Geillstraat 42, 4531 EC Terneuzen Ctel. 01150-17004) Uest-Zeeuws—V1aanderen weekend en doordeweek: Sjaak Herman, Kloosterstraat 16, 4524 BL Sluis Ctel. 01178-1744) 29 Van on2e verslaggever ST.-JANSTEEN - Vijftien leden van natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut hebben za terdag drie kleine stukje grasland in de buurt van St.Jansteen afgestoken en ingezaaid met hei de. Verder trokken zij jonge boompjes en stuiken uit de heide in het waterwingebied van de Wa terleidingmaatschappij Zeeland (WMZ) getrok ken, om zodoende de heide zelf meer kansen te geven. Sinds een aantal jaren groeit er in de WMZ-bossen heide. De Steltkluut wil de opslag van jonge gewassen in dit ge bied controleren, zodat de booompjes en struiken de heide niet overwoekeren en het veld intact blijft Drie stukjes grasland van zes groelen_ op kalkarme zand- bij vier meter in de buurt zijn ingezaaid met heide. De Steltkluut wil nag-an of deze methode tot een uitbreiding van het heidegebied leidt. De verwijderde boompjes krijgen na zaterdag elders een kans; de natuurbeschermers namen ze mee naar huis om ze in hun tuin te planten De heide bevindt zich vlak in de buurt van een bos, dat on langs in het nieuws kwam als een van de meest door zure re gen aangetaste bossen van Ne derland. Een vitaliteitsonder- zoek door de Universiteit van Nijmegen leidde tot die conclu sie. Voor P. Maas, voorzitter van De Steltkluut, is het nog volstrekt onduidelijk waarom de heide het daar wel zo goed doet Zowel het bos als de heide grond. Grond die weinig weer stand biedt tegen de zure neer slag. Maas kan slechts gissen. „Misschien is er bij Clinge sprake van een combinatie van verschillende factoren. Er is daar altijd weinig onderheid gepleegd. Bovendien heeft de dennenscheerder, een insect, daar behoorlijk huisgehouden onder de bomen. En als daar nog eens zure regen bijkomt kan het best zo zijn dat de bo men het begeven. Maar precies weet ik het niet". Het is de bedoeling dat De Steltkluut ln de gaten houdt wanneer de opslag van gewas ln het gebied de heide dreigt te overwoekeren. Opnieuw staat er dan een ploeg vrijwilligers klaar de 'ongewenste gasten' een andere stek aan te wijzen. STELTKLUUT ZORGT VOOR ONDERHOUD J 'k Vt-ft <3<? HULST - De monumentale paardekastanje aan de Zomer straat in de Hulster binnenstad kan definitief blijven staan Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut heeft zich bereid verklaard in te staan voor het noodzakelijk on derhoud van de boom. Afgelopen zaterdag maakte een ploegje natuurliefhebbers een begin met het snoeien van de kastanje. Het belangrijkste karwei is het verwijderen van twee zware takken. Is dat een maal naar behoren gebeurd dan kan de boom volgens Steltkluutvooratter Peter Maas er weer j aren tegen. De oude kastanjeboom is al herhaaldelijk onderwerp ge weest van acties, onderzoeks rapporten en politieke discus sies in de gemeenteraad. Op het stuk grond in de Zomerstraat wil het zwakzinnigeninstituut De Sterre een sociowoning bouwen. Eerst zag het er naar uit dat de kastanje en de even eens op het bouwperceel staande beuk moesten wijken voor de bouwplannen. Totdat De Sterre bereid bleek de plan nen zo aan te passen dat de kastanje kon blijven staaa Dit op voorwaarde dat de ge meente voor het onderhoud van de boom zou zorgen. Daar bleken burgemeester en wet houders echter niet veel voor te voelen. In hun visie zou het on derhoud de gemeente handen vol geld kosten. Daarop kreeg wethouder G. van de Voorde het idee De Steltkluut in te seinen. „We hebben in samenspraak met De Sterre de zaak bekeken en zijn tot de conclusie gekomen dat met enkele aanpassingen de boom nog jaren vooruit kan", zegt Maas. Hoe dat te rijmen is met de hoge kosten die door de ge meente werden becijferd? „Tja, wij hebben daar heel andere gedachten over", zegt Maas. „Er is momenteel een fikse dis cussie gaande over het onder houd van bomen in het alge meen. Daarbij wint de ge dachte terrein dat het wel eens zo zou kunnen zijn dat forse in grepen als het bevestigen van stormankers en dergelijke op den duur juist in het nadeel van de boom kunnen werken. Met name door het juist op die plaatsen eerder optreden van houtrot". Het is de bedoeling van De Steltkluut om te zoeken naar een mogelijkheid om de kas tanje ook voor de verdere toe komst veilig te stellen. Daarbij gaan de gedachten uit naar een adoptieplan voor de monumen tale boom.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1989 | | pagina 16