WERKEN MET DE ZEIS: een kwestie van buikdansen! Nu de zomer weer is aangebroken en het gras nog groeizamer lijkt dan andere jaren, breekt ook de tijd aan dat we als SLZ-mensen iets anders kunnen doen dan hoog in de bomen takken afzagen. Geen knotwerk of fruitbomen snoeien, maar:HAAIEN! Een dijktalud, boomgaard of moerassig hooi 1andje Heel gemakkelijk wordt er dan naar motorisch gereedschap gepakt: de éénassige motormaaier met dubbele messenbalk of bosmaaier. Haar er is een alternatief! Eentje dat geen herrie maakt en niet alleen op loodvrije, maar zelfs op benzinevrije energie loopt: DE ZEIS,is een zeer milieuvriendelijk stuk gereedschap en heeft daarnaast nog als voordeel dat je tot in de kleinste hoekjes en gaatjes kunt maaien en dat je lang gras en zelfs nat gras goed kunt maaien. De motormaaier geeft het in zo'n geval snel op. Haar een zeis begint juist dan pas goed te werken! Nu hoor ik iedereen al zuchten: ja, makkelijk praten. Het werken met de zeis is immers niet toevertrouwd aan de moderne mens. Dat kun je, of dat kun je niet, zeggen ze Haar toch, probeer het een keer, het is wel degelijk te leren. En natuurlijk leer je het meest en het best als je een keer in de gelegenheid bent te kijken naar iemand die het goed kan. Aandachtig kijken en je bent al 16 half op weg. Om je verder op weg te helpen, volgen hieronder een aantal theoretische uitgangspunten Het uiterlijk Dé zeis bestaat niet. Er is een grote variatie in vorm en grootte; van de korte, dikke "rietsnit", tot de hele lange, dunne, echte "grasmaaiers". Via onze stichting gebruiken we meestal iets wat daar zo'n beetje tussenin zit. Niet die hele lange, maar nu ook weer niet die extreem korte. Logisch ook wanneer je bekijkt wat we zoal maaien: verruigde grasvegetaties. Dus geen hard en bros riet, maar ook geen zacht en soepel gras. De zeis bestaat uit een steel (boom) met daaraan bevestigd een zeisblad. De steel kan recht zijn maar ook gebogen en heeft twee handvaten (sloven)Is de steel krom, dan zitten er twee korte sloven aan. Is de steel recht, dan meestal twee ongelijke. Het blad zit aan de steel bevestigd via een slot dat met een speciale vierkant imbussleutel vastgedraaid moet worden Het gebruik Van groot belang is een goede positie van de twee sloven. Dat is voor iedereen weer anders, maar wordt vooral bepaald door de lengte van degene die maait. 17

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1990 | | pagina 10