Tijdens het maaien moet je recht staan; de rug van het zeisblad glijdt over de grond of zweeft er net bovenDe scherpe snede staat daardoor iets omhoog en kan zodoende nooit de grond raken Cals het goed is*Iemand die niet al te groot is moet de sloven dus laag aan de steel hebben; een langer iemand hoger* Zoals gezegd, de zeis met een kromme steel heeft twee korte sloven; de rechte steel heeft een lange en een korte sloof. Dg lange sloof kan van onder zitter of van boven. Allebei is mogelij maar het geeft wel een verschillende manier van maaien. De zeis met een lange bovensloof zou beter moeten zijn omdat je dan meer controle hebt op het evenwicht van het blad. Vervolgens komt het er op aan de zeis te gebruiken als een scherp mes. Snijden dus en niet kappen!! Het beste snijdt de zeis met een nauwe slag, dus weinig tegelijk maaien. De volle lengte van het zeisblad benutten om een smal strookje gras af te maaien. De rijfbeugel onderaan de boom zorgt ervoor dat het maaisel netjes opzij gelegd wordt. Iemand die de zeis goed kan gebruiken laat mooi, kort gemaaid gras achter en het maaisel ligt net op 'roten' Ook handig voor de zwoegers die het daarna op moeten ruimen! 18 Het scherpen Zo mogelijk nog mysterieuzer dan het maaien is het scherpen van de zeis. Ue hebben het dan over het 'haren' en het 'wetten'. Moeilijk, maar uiterst belangrijk, want met bot gereedschap begin je nu eenmaal niets. Het zeisblad is gemaakt van zacht staal. Dat heeft het voordeel dat het soepel is en dus niet snel afbreekt. Iets vervelender is echter dat je zacht staal niet kunt slijpen of scherpen Gelukkig heeft men daar het haren voor uitgevonden, wellicht beter bekend als 'het kloppen van de zeis'. Met een speciale hamer wordt het uiterste randje van het zeisblad beslagen. Door deze druk wordt het staal gehard en dan kunnen we het wel scherpen. Daar is dan weer de wetsteen voor gemaakt. Het kloppen van de zeis moet gelukkig niet zo vaak gebeuren, het wetten daarentegen verscheidene malen per dag. Een wetsteen moet je dan ook eigenlijk altijd bij je hebben. De truc is om de hele lengte van de wetsteen in één keer over de hele lengte van het zeisblad te laten lopen. Met een paar streken 19 n

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1990 | | pagina 11