moet het voldoende zijn: beter vaak scherpen dan één keer en dan heel veel moeten doen» Het mes van de zeis moet zo scherp mogelijk zijn. Dat lukt het beste als je met de wetsteen onder zo'n scherpe hoek over het zeisblad strijkt dat je zelfs de rug raakt» De braampjes die aan de onderkant staan haal je tijdens het terughalen van de wetsteen voorzichtig weg Cdus niet scherpen aan de onderzijde van het blad!). Tenslotte Als het goed is werken we dus met scherp gereedschap. Vanzelfsprekend ga je daar toch uiterst voorzichtig mee om. Tijdens het maaien ben je zelf weinig kwetsbaar, want je staat zo'n beetje in het midden van de 'maaicirkelToch is het zeker voor de beginners wel aan te bevelen om klompen aan te doen of veiligheidsschoenen. Haak je dan eens een verkeerde beweging, je klompen kunnen daar heus wel tegen. Laarzen daarentegen kun je daarna meteen weggooien. Let echter wél op dat je dan je tenen niet gelijk weggooit. Nog belangrijker is het om te letten op omstanders. Uaar is iedereen? Zijn ze op een veilige afstand? Zijn er kinderen in de buurt? Het transport van de zeis van en naar de werkplek verdient ook de nodige aandacht. Het beste is het blad in te wikkelen in een jute zak o.i.d. Je kunt je er dan niet aan snijden en het zeisblad zelf is ook beschermd tegen beschadigingen. Ben je klaar met je werk maak het blad dan voorzichtig met een vodde schoon. Nooit in de richting van de snede 20 wrijven!Uordt de zeis voor langere tijd opgeborgen, dan is een dun laagje vet of olie zeker niet verkeerd. Tot slot nog even iets over de beweging van het lichaam tijdens het maaien» Als je met de zeis een cirkelbeweging naar links maakt dan gaat automatisch je schoudergordel ook in die richting. Er ontstaat dan een zwaai die weer opgevangen moet worden. Dat doe je met je bekken en niet met je beenspieren! De schouders draaien naar links en tegelijkertijd maak je met je heupen een zwaai de andere kant uit. Uerken met de zeis: Een kwestie van buikdansen dus!! Heer lezen over de zeis? Pak dan het boekje geschreven door Gerrit Noordzij: Zeis en Sikkel De kunst van het maaien. Uitgeverij Bert Bakker, Amsterdam, 1979. 21

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1990 | | pagina 12