KLEIN TAKHOUT EEN PROBLEEM? Elke beheersgroep krijgt regelmatig te maken met de vraag, wat doen we met de dunne takken die vrijkomen bij het knotten, snoeien van fruitbomen, terugzetten van hakhout enz* De gemakkelijkste, maar ook de meest milieu- en natuuronvriendelijke oplossing is ter plaatse verbranden, iets wat helaas veel voorkomt. Uit milieu-oogpunt is verbranden slecht vanwege de bijdrage aan luchtverontreiniging. Bij het verbranden van dit nog levende, veel water bevattende hout komen naast de gebruikelijke verbrandingsproduktenzoals koolzuur, Cdat mede verantwoordelijk is voor het broeikaseffekt)door de onvolledige verbranding, tevens de kankerverwekkende pak's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen) vrij. Deze schadelijke stoffen komen ook vrij bij het, om nog veel meer redenen af te keuren, afbranden van dijken, sloten en bermen. Verbranden van klein takhout en natuurlijk ook van dikke takken, is vanuit de natuur gezien slecht omdat daarmee biologisch materiaal vernietigd wordt. Zeer veel insekten, paddestoelen en bodemorganismen hebben tijdens hun levenscyclus tenminste eenmaal dood of vermolmd hout nodig; verbranding is daarom verarming van de natuur in. Het verdient dan ook aanbeveling in houtwallen, hakhoutbosjes e.d. naast het dunne, ook wat dikker hout achter te laten, dood hout hoort immers thuis in een natuurlijk bos. 22 Niet verbranden dus, maar... wat dan? De werkgroep landschapsverzorging Walcheren (ULVU) die in haar 6-jarig bestaan gelukkig nog nooit takken heeft moeten verbranden heeft hiervoor de volgende oplossingen. - Het waterschap Walcheren. Doordat Walcheren gezegend is met een lange duinkust, kan het waterschap daar heel wat wilgetakken in kwijt voor het aanleggen van windschermen, ter bevordering van duinaangroeiBij grotere projekten (het knotten van tientallen wilgen) zijn we dus 23

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1990 | | pagina 13