(dakbedekking, raaminde1inggevelstenen etc»). Uiteindelijk resulteert dit in een archief, waaruit per streek de karakteristieke bouwvormen gehaald kunnen worden Conclusies uit de inventarisatie In enkele zinnen is het moeilijk aan te geven wat de conclusies per landschapselement zijn» Ik zal proberen de rode draad te volgen. Er is een gering aantal interessante dijkvakken op Noord—Beveland waar zo op het eerste gezicht werkelijk niets mee gedaan wordt» Ik noem hier de Sluisdijk bij Kortgene en de Oostbermweg en de Zeedijk ter weerszijden van de ZandkreekdamHier komen soorten voor als: gewone agrimonie, sint janskruid, smalbladig kruiskruid, brunel gele morgenster, avondkoekoeksbloem en kraai look De weg- en dijkbeplantingen zijn erg verbrokkeld» Zonder terug te willen grijpen naar de vroegere situatie Cbv. 1912, toen er veel beplantingen waren) kan je toch concluderen dat een duidelijke structuur in de weg- en dijkbeplantingen hard nodig is. Op enige erven komen knotbomen (meest wilgen) voor in aantallen van gemiddeld 10 stuks» Er zijn ook uitschieters naar boven (50 exempla ren op een erf aan de Zuiddijk). Verder valt op dat op de dijken rond Uissen- kerke en Kamperland nog veel knotbomen te vinden zijn, terwijl ze in de richting van Colijnsplaat en Kortgene nauwelijks voorkomen» 12 Leibomen komen in kleine aantallen voor, gemiddeld 7 exemplaren per lokatie (meestal erV0nIn totaal heb ik 43 leibomen (meest linden) geteld» Hoogstamfruitbomen zijn een zeldzaam verschijnsel op Noord—BevelandBij toeval stuitte ik in de bebouwde kom van Kortgene op een klein boomgaardje» Verder is er eentje te vinden aan de Zuiddijk, midden op het eiland» In totaal gaat het om enkele tientallen bomen Noord-Beveland telt rond de 40 drinkputten; het vormt een restant van wat eens in 1912 vijfmaal zoveel geweest is» Het grootste deel verdween met het voor de akkerbouw geschikt maken van grasland. Uat rest ligt veelal op erven (hier dronken de paarden voor ze naar de stal gingen)» Ten aanzien van de boerderijen is mij opgevallen dat er een nog vrij groot aantal oudere boerderijen aanwezig is, vooral in de omgeving van Kamperland. Bijna alle 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1990 | | pagina 8