braambossen zoveel mogelijk met rust gelaten worden. Dit deel heeft langzamerhand een parkachtig karakter gekregen. Nog een flink aantal oude fruitbomen, die door uitval van al heel wat bomen niet meer zo strak in het gelid staan als in boomgaard 1, waartussen vele flink uitgegroeide braambossen op allerlei plaatsen het zicht beperken. In boomgaard 3 wordt vermoedelijk vrijwel niets gedaan. Hier is sprake van een totale verruiging met bramen, hop, brandnetels enzovoorts. Het gebied nodigt minder uit tot doorheenlopen, wat de relatieve rust hoger zal maken als in de andere boomgaarden. Hier staan nog vrij veel grote oude fruitbomen. 20 Boomgaard 4 is in gebruik als camping. Door alle 4 de gedeelten lopen paden, zodat iedereen een indruk kan krijgen van de verschi1len Veel fruit wordt geplukt door omwonenden. Door SLZ en vrijwilligers wordt de laatste jaren af en toe snoeiwerk aan de fruitbomen verricht, door de gemeente zijn hier en daar jonge bomen tussengeplantde meidoorns worden door de gemeente regelmatig gesnoeid i.v.m. bacterievuurregels In en langs de boomgaarden treffen we naast de fruitbomen nog enkele andere landschapselementen aan. Ten eerste liggen er 3 veedrinkputten in, waarin planten groeien die wijzen op zoet water, en waarin in ieder geval groene kikkers en kleine watersalamanders voorkomen. Ten tweede zijn er nog restanten aanwezig van de oude perceelgrensbeplantingen, enkele meidoornheggen en enkele populiere windschermen, waarbij met name het tussen boomgaard 1 en boomgaarden 2 en 3 staande hoge scherm zeer dominant aanwezig is en nog een indruk geeft van de beslotenheid van het boomgaardenlandschap rond Goes in het nog niet zo lang achter ons liggende verleden. Tenslotte zijn in boomgaard 1 enkele knotwilgen geplant rond de drinkput. Ter vervanging van verdwenen fruitbomen zijn onder andere diverse populieren en essen geplant. Vooral de populieren bereiken zo langzamerhand een omvang die doet vrezen voor de overlevingskansen van de ernaast staande fruitbomen. Rond de drinkput in boomgaard 2 staan ook knotwilgen. 21

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1990 | | pagina 12