Om een betere indruk te krijgen van het aanwezige fruitbomenbestand is een uitgebreide inventarisatie van de rassen met plattegrond in de maak* Boomgaard 1 is geïnventariseerd door L*C* Oele Cfruitteeltdeskundige) en F* ïlinnaard (medewerker SLZ) in augustus/september 1990. De andere boomgaarden moeten nog gedaan worden. Eerste indruk is dat in de boomgaarden weinig oude hoogstamfruitbomen staan, Meest gaat het om de struikvorm, die over het algemeen aangeplant is na de tweede wereldoorlog. Daarmee samenhangend komen er relatief weinig zeer oude fruitrassen voor. Verder blijkt het duidelijk om pereboomgaarden te gaan. Slechts hier en daar staan er wat appelbomen, pruimen en kersen komen er helemaal niet in voor. De volgende rassen staan er: stoofperen: st remygieser wildeman, kleipeer. handperen: doyenne du cornice, conference, clapps, beurree durondeau, beurree alexandre lucas, emile d'heist, oomskinderenpeerbonne louise d'avranches, precose de trevoux. Appels: sterappel, goudrenet, golden delicious, jonathan, bramley's seedling. Deze opsomming is ongetwijfeld nog niet volledig, omdat boomgaarden 2,3 en 4 nog niet grondig bekeken zijn. Aanbevelingen voor de toekomst Uitgangspunt is behoud van de boomgaarden in de toekomst in hun huidige verschillende verschijningsvormen, met doelstellingen: -behoud en zo mogelijk verhoging natuurwaarde -tastbaar beeld geven van verschillende ontwikkelingen in fruitteelt 22 -overzicht geven van verscheidenheid fru i trassen -recreatief gebruik via natuurpad, fruitpad, fruitpluk, adoptie bomen? De Hollandsche Hoeve is wellicht ook een goede vestigingsplaats voor een Natuur- en Milieu- educatief centrum. In grote lijnen kan het huidig beheer in alle 4 de delen voortgezet worden. Verdere aanbeveli ngen -boomgaard 1 herstellen/omvormen naar echte hoogstamboomgaard met grote verscheidenheid aan vanouds zeeuwse rassen. Bomen die dat nog kunnen hebben goed snoeien, hier en daar bomen rooien om nieuwe aanplant systematisch te kunnen verrichten. Met name de tussengeplante andere boomsoorten, en dringend de populieren zullen uit dit deel verwijderd moeten worden. De populieren en de essen zouden eventueel geknot kunnen worden. -boomgaard 2 verder laten ontwikkelen naar park1andschap met hier en daar braamstruweel, hier en daar oude fruitbomen, hier en daar nieuw aangeplante fruitbomen niet strak in gelid zoals gebruikelijk in fruitteelt maar speels geplaatst. Alleen gezonde fruitbomen snoeien, niet overgaan tot rooien van oude bomen om nieuwe te kunnen planten, ook hoeven dode bomen niet geruimd te worden. -boomgaard 3: zo weinig mogelijk ingrijpen in ontwikkeling nu, niet rooien, dood hout niet verwijderen, geen fruitbomen bijplanten, zo slecht mogelijk toegankelijk maken voor publiek met uitzondering van het natuurpad dat er dwars doorheen loopt. Geen snoei in 23

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1990 | | pagina 13