fruitbomen toepassen. -Boomgaard 4 blijft camping, indien mogelijk gecombineerd met fruitbomen, dus waar mogelijk bomen bijplanten, bomen vervangen en bomen snoeien. -veedrinkputten: op gezette tijden modderen -meidoornheggen: in stand houden, waar nodig herstellen, blijven snoeien zolang dat moet, zodra het mag laten uitgroeien en vooral laten bloeien -hoge popu1iereschermzo lang mogelijk in huidige vorm handhaven -pluk door omwonenden voortzetten, maar wel via voorlichting aandacht besteden aan voorkomen beschadiging van met name jonge bomen waar je nog zo makkelijk takken van kan buigen en breken. -onderzoeken of een "fruitpad" (verg. natuurpad) uitgezet kan worden Foort üinnaard CURSUSSEN INSTANDHOUDING HOOGST AÏÏFRUITB0I1EN IN ZEELAND SEIZOEN 90-91 - 1 en 2 februari 1991 in Axel - 22 en 23 februari 1991 op Zuid-Beveland - 15 en 16 maart 1991 op Schouwen-Duiveland Voor alle drie de cursussen geldt: - ze gaan door bij voldoende belangstelling - ze zijn bedoeld voor beginnende snoeiers - ze bestaan uit één vrijdagavond theorie en één zaterdag praktijk - de kosten zijn F 25,- per deelnemer - aanmelding uiterlijk 2 weken voor datum cursus bij 5LZ te Goes. 24 Tijdens een themadag in mei, georganiseerd door de A.N.U.B werd de brochure "Natuurlijke oevers in beweging" gepresenteerd. Dit gebeurde door het L.O.N.L CLandelijk Overleg Natuur- en Landschapsbeheer) en Samenwerkingsverband "Alsjeblieft... niet in het riet". Deze brochure is de zesde uitgave van het L.O.N.L, die qua formaat en vormgeving sterk lijkt op de boekjes Hoogstamvruchtbomen en Drinkpoelen en sloten in het boerenland. Ze is uitgegeven, omdat er steeds meer be langstelling bestaat voor milieuvriendelijk oeverbeheer. Het is bedoeld als handleiding voor inrichting en beheer van riet- en andere natuurlijke oevers. Oevers spelen een belangrijke rol in water systemen als geleidingsbaan voor planten en dieren. Deze functie kan de waterkwaliteit verbeteren Naast de waterbeheersing wordt ook rekening gehouden met de natuurfunctie van de oevers. Riet en biezen zijn o.a. goede beschermings- planten voor oevers en leveren bovendien nog geld op. Verder zijn natuurlijke oevers belangrijk voor broedvogels, zoogdieren en insecten. Aan het eind van het boek geeft men een kosten/baten plaatje. Hierin vallen de totaalkosten van riet- of andere natuurlijke oevers in het algemeen lager uit dan die van civieltechnische var i anten Het boekje geeft zeer complete en praktische informatie, goed leesbaar voor vrijwilligers. Het staat in de bibliotheek van Landschaps verzorging Deze is op werkdagen geopend van 9-17 uur. 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1990 | | pagina 14