Het knotten, algemeen - Knotwilgen en -populieren moeten om de 5/6 jaar geknot worden» - Takken zo dicht mogelijk tegen de knot afzagen - Maak de zaagsnede zo kort mogelijk; loodrecht op de lengterichting van de tak. - Zet zware takken eerst op stomp, d»w»z» tot op 40 cm van de knot; maak daarna een inkeping ter voorkoming van inscheuren, voordat je de rest afzaagt. - Als de tak gaat vallen, roep dan ONDERUIT! Uaarschuw ruim van te voren de mensen die in de buurt staan; noem ze bij hun naam, zodat ze weten dat ze aan de kant moeten! - Zaag je vanaf een ladder, voorkom dan dat de vallende tak de ladder beschadigd. - Indien mogelijk i_n de knot staan Cmaar let op vermolmde stukken). - Zaag eerst de makkelijkste takken weg, zodat je wat meer ruimte krijgt. - Zorg dat je zelf aan uit de kant kunt als een tak naar je toe zou kunnen vallen. - Bij twijfel een touw bevestigen Czie verder) Specifieke problemen Knotboom staat vlak langs een sloot: - zaag eerst de takken weg aan weilandkant; - dan takken aan slootkant, met een touw overtrekken Prikkeldraad staat in de weg: - net als hierboven, ter voorkoming van schade 6 Bevestiging touw: - vóórdat je gaat zagen - zo hoog mogelijk in de tak vastbinden; - pas trekken aan touw als tak is doorgezaagd; hou het touw wel op spanning om te voorkomen dat die de verkeerde kant uitvalt Harde wind: - zéér gevaar1ijk - takken vallen veel gebruikelijk - windrichting heeft vairichting Klemmende zaag: - kan fataal zijn voor de zaag; - ter voorkoming, zie verderop. Valrichting beïnvloeden: - nodig als valrichting onduidelijk is en dus gevaar1ijk - zaagvlak iets hellen naar gewenste valrichting toe; - stukje schors laten staan aan overzijde kant waar de tak niet naar toe mag vallen; - bij twijfel: een touw! Het grondwerk - Hou de knotters in de gaten; - dikke takken schoonkappen Czie verder); - dunne takjes verzamelen op een hoop, met de dikke kanten aan een kant; - dikke takken meteren met beugelzaag (afhankelijk van houtafzet) - meterhout stapelen. sneller dan sterke invloed op 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1990 | | pagina 5