onderhoudt met de Stichting Landschapsverzorging zorgden voor een oplossing: er uerd geregeld dat Harry ook landschapsonderhoud zou gaan verrichten. Bij dat werk ligt het accent juist op de wintermaanden, dus kwam het zo mooi uit. Op het moment werkt hij op Schouwen-Duiveland samen met twee vrijwilligers. Een klein groepje; vroeger waren het er meer. Ze zouden er dan ook graag vrijwilligers bij willen hebben. Ook is het wenselijk dat nog meer particulieren zich melden om hun waardevolle landschapselementen bomen door S.L.Z. te laten onderhouden. Op Schouwen-Duive1 and zijn weinig "vergeten" hoekjes, alle ruimte wordt zo veel mogelijk benut. Het zou ook mooi zijn als er hier en daar een drinkput gegraven werd. Dat zou het landschap aantrekkelijker maken. 14 Harry coördineert het werk dat door de week plaats vindt; weekendvrijwilligerswerk valt onder de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland. Het weekendvrijwilligerswerk staat op het moment trouwens op een zeer laag pitje, wat een doorn in het oog is van de Natuur- en Vogelwacht. Door stukjes in het huis-aan-huisblad en een artikel in de "Sterna", proberen ze er nieuwe mensen bij te krijgen Harry verwacht echter niet dat zich veel enthousiaste vrijwilligers aan zullen melden. Integendeel, hij denkt dat er in de toekomst meer betaalde krachten in de landschapsverzorging zullen komen werken en het aantal vrijwilligers af zal nemen, die tendens merkt hij nu al. Als oorzaak daarvoor noemt hij de druk die de Sociale Diensten uitoefenen op werklozen om toch vooral te proberen een betaalde baan te vinden. Vrijwilligerswerk Cmet behoud van uitkering) doen wordt niet gestimuleerd. Hij vertelt dat hij het leuk vindt om met vrijwilligers te werken, hij kan goed met ze opschieten: "Je moet oppassen dat je als betaalde kracht niet teveel verwacht van mensen die niets betaald krijgen voor het werk. Het is belangrijker dat de mensen met plezier gewerkt hebben dan dat er aan het eind van de dag zoveel mogelijk werk klaar is. Uanneer je vergeet daar aan te denken, kan ik me voorstellen dat het werken met een vrijwi11igersgroep heel moeilijk wordt". Er worden 's winters op diverse Duivelandse dijkjes wilgen geknot. Bij particulieren, maar ook bijvoorbeeld voor het Waterschap. Ook in de duinen van Schouwen zijn Harry en 15

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1990 | | pagina 9