de jiri moet je dan ook twee keer zoveel hout wegzagen voor hetzelfde resultaat. In de boom wordt dit minpunt ruim gecompenseerd door de overige positieve eigenschappen. Op de grond echter kun je maar beter een scherpe beugelzaag pakken. Onderhoud Tot slot nog wat over het onderhoud. Het spreekt voor zich dat na gebruik het zaagblad netjes wordt schoongemaakt; even afwrijven met een zachte vodde. Hars wat zich afzet op het zaagblad kan eventueel verwijderd worden met wat terpentine, petroleum of dieselolie. Erg milieubewust is dit echter niet, dus we kunnen dit beter zoveel mogelijk achterwege laten (wie weet milieuvriendelijk alternatief?) Het opbergen van de zaag gebeurt steeds in de bijgeleverde beschermkap En dan natuurlijk het slijpen! Dat is iets voor de specialisten, door fout te slijpen stuur je de jirizaag definitief met vervroegd pensioen en dat is natuurlijk zonde voor een zaag die nieuw bijna f 100, kost Ook het zetten moet precies gebeuren, zoals altijd geldt ook hier dat je beter vaak kunt slijpen en zetten dan te weinig. Er moet dan teveel gecorrigeerd worden waar door er meer fout kan gaan. De juiste hoeken aanhouden, de juiste vijl, de juiste zetting en de juiste zettangInderdaad er kan nogal wat mis gaan, maar is de zaag goéd, dan is er voor deze superzaag geen tak te dik! Peter Maas 18 DAGVLINDERS EN HET LANDSCHAPSBEHEER Het is wat onwennig over vlinders te schrijven in het meest onvriendelijke jaargetijde. Toch is het verstandig nu al een blik vooruit te werpen. Het beheer van kleine landschapselementen kan beter worden als er v1inderspecifieke maatregelen bij betrokken worden. In het kort zal ik hier een beeld schetsen. Voor een gedetailleerde uitwerking naar plaats en tijd is echter veel meer nod i g Vandaar dit vroege schot voor de boeg in v1i nderv1ucht Als de vlinder verdronken is,*.*. De plotseling toegenomen aandacht voor vlinders komt niet uit de lucht vallen, maar tegelijk ook weer wel! Sinds de eeuwwisseling is het aantal dagvlinders enorm afgenomen. Van 75 dagvlindersoorten toen, zijn er 19 uitgestorven en 29 matig tot sterk achteru i tgegaan De laatste dertig jaren is die achteruitgang versneld gegaan. De vlinders kwamen dus als het ware "uit de lucht vallen". Natuurbeschermers hebben zich dat aangetrokken; de tegenaanval werd ingezet. Het voorlopige succes heeft met een aantal gelukjes uit te staan. Het gaat in vergelijking met veel andere diergroepen om een beperkt aantal soorten die in Nederland kunnen voorkomen. Dat houdt de zaak overz i chtelijk. Die soorten zijn bovendien goed bestudeerd. 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 11