^BOEKBESPREKING ARCHEOLOGISCHE LANDSCHAPSELEMENTEN Op 21 november j.l. is verschenen: Archeologische Landschapselementen - bescherming, beheer, restauratie. Dit boekje is geschreven door E.J. van Ginkel en B.J. Groenewoudt en wordt uitgegeven door de Stichting Landelijk Overleg Natuur- en Landschapsbeheer (LONL) Archeologische Landschapselementen is bedoeld voor verschillende groepen mensen. Voor hen, die uit interesse betrokken (willen) zijn bij de bescherming, het beheer en de restauratie van hunebedden, grafheuvels, terpen, vliedbergen, kasteeltuinen, enzovoorts. Haar ook voor hen die beroepsmatig met deze objecten te maken hebben, voor terreineigenaren en voor beleidsmakers bij overhe i dsi nstant i es De archeologie en de Nederlandse prehistorie en vroege geschiedenis zijn voor velen een nog onbekend terrein. Van Ginkel en Groenewoudt leggen uit, wat archeologie of oudheidskunde is en geven een overzicht van de bewoningsgeschiedenis van Nederland. Vervolgens passeren de oude cultuurresten, die onze voorvaderen hebben nagelaten, de revue. Zowel de zichtbare als de in de bodem verborgen erfenissen komen aan bod 26 Dit erfgoed is erg kwetsbaar. Evenals de groene landschapselementen staan archeologische objecten bloot aan vele bedreigingen Deze vormen het voor natuur- en landschapsbeheerders inmiddels overbekende rijtje: wegaanleg, stedebouw, landbouw, ontgronding, zure regen, verlaging van de grondwaterstand, enzovoorts. Met name onder de niet zichtbare, schijnbaar veilig in de aarde verstopte cultuurresten worden op grote schaal vernielingen aangericht. De auteurs van Archeologische Landschapselementen zwaaien niet met het beschuldigende vingertje. De meesteaingrepen worden immers niet verricht met het doel om schade te veroorzakenEr wordt dan ook een oproep gedaan tot bewustwording, die moet uitmonden in bescherming, beheer en restauratie van archeologische 1andschapse1ementen Het boekje geeft suggesties hoe het beheer van ons erfgoed vorm kan krijgen. Tevens wordt duidelijk gemaakt, dat er nog volop discussie gaande is over de wijze waarop dit het beste kan gebeuren. Ook hier ligt een duidelijke parallel met het natuur- en 1andschapsbeheer Het name vrijwilligers, die werken onder de vlag van de provinciale stichtingen voor natuur- en landschapsbeheer, vervullen op dit moment een grote rol in het behoud en beheer van archeologische landschapselementen. Zij hebben in de afgelopen jaren honderden grafheuvels, celtic fields (prehistorische akkers) en dergelijke opgeknapt. Haar, zo luidt de boodschap van Van Ginkel en 27

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 15