Projekt 2: Het nationaal monitoring- onderzoek Dit projekt is opgezet in samenwerking met het CBS om de dagvlinderstand in de loop van de tijd te volgen. Dit houdt in, dat een vaste route wordt gelopen, waarbij de waargenomen vlinders worden genoteerd. Door de gegevens van de (inmiddels meer dan 100) routes in het hele land te vergelijken kunnen conclusies getrokken worden over de redenen van voor- of achteruitgang van de v1i nderstand Het de resultaten van de twee projekten worden maatregelen ten behoeve van landschappen en gebieden opgesteld voor beleid en beheer. Vlinders zijn gevoelige graadmeters voor de kwaliteit van natuur en milieu. Door in beleid en beheer aandacht te schenken aan dagvlinders, profiteert de gehele natuur. De Vlinderstichting wil U vragen, de twee Vlinderprojecten onder de aandacht van Uw 1eden/donateurs te brengen en deelname hieraan te ondersteunen. Juist van Uw regio is meer kennis van vlinders nodig. Ervaring met regionale groepen heeft geleerd, dat mensen snel in staat zijn soorten dagvlinders te herkennen. 30 VRIJWILLIGERS GEVRAAGD De stichting FLORON (FLORistisch Onderzoek Nederland) wil met behulp van amateur- floristen proberen een beeld te krijgen van het voorkomen van 105 gemakkelijk herkenbare plantensoorten, zoals bijvoorbeeld Margriet, Kruisdistel, Speenkruid en Zeeaster, in Nederland. De bedoeling is dat zo de voor- of achteruitgang van een soort opgemerkt wordt. Omdat de planten groeien op door henzelf geselecteerde plaatsen, vormen de resultaten van dit onderzoek een aanwijzing over hoe het met de kwaliteit van het milieu gesteld is. Tevens geeft het aanvullende informatie omtrent de waarde van natuurgebieden en is van nut voor behoud en herstel hiervan. Medewerkers aan het FLORON-projekt ontvangen een streeplijstmet de namen van deze 105 wilde plantensoorten waarbij ze moeten aankruisen welke in een bepaald jaar op een bepaalde vierkante kilometer zijn gevonden. De streep1ijsten kunnen bij de regio- coörd i natoren van het projekt worden aangevraagd en moeten op het eind van het seizoen daar weer worden ingeleverd. De gegevens worden daarna verzonden naar de landelijke coördinator, Drs. E. Ueeda. De gegèvens van het FLORON zullen worden opgeslagen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en de Provinciale Planologische Diensten (PPD). De regio-coördinator voor Zeeland is Maurice Jansen uit Zonnemaire. Als je er iets voor voelt om medewerker te worden aan het FLORON— projekt of er meer van af wilt weten kun je bij hem in de avonduren terecht voor inlichtingen op telefoonnummer; 01112-2197. 31

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 17