Leefu ij ze In het vroege voorjaar trekken de eerste Kamsa1amanders (meestal mannetjes) naar de voortplantingsplaats. Als na enige tijd ook de vrouwtjes in het water zijn begint het baltsen (voortplantingsgedrag), waarbij de staartkam een rol speelt. Enige tijd na de bevruchting worden zo'n 200 eitjes één voor één afgezet op de blaadjes van waterplanten. In mei komen de eerste larfjes uit om vervolgens van juli tot september in volwassen dieren te veranderen. Van alle salamanders blijft de Kamsa1amander het langst in het water; pas in de nazomer komt hij weer op het land. Voedsel en vijanden Kamsa1amanders zijn echte schrokoppen; ze eten alle bewegende organismen die ze kunnen inslikken. De wat grotere dieren zijn zeer vraatzuchtig en belagen ook larven van amfibieën (ook van eigen soort). Zij zijn zelfs in staat volwassen Kleine watersala manders te verorberen. Larven van de Kamsala mander vallen vaak ten prooi aan libelle- larven, roofkevers (en hun larven) en vissen Vooral die laatsten zijn in staat een complete populatie uit te roeien. Volwassen dieren worden wel aangevallen door bloed zuigers, vissen, ringslangen, bunzingen, egels, uilen, reiger-, ral-, hoender-, lijsteren kleine fuutachtigen op het land. 4 Voorkomen, bedreigingen en status Kamsa1amanders vinden we door heel Nederland op Friesland en delen van Groningen en Oost- Drenthe na. Ze komen meestal voor in beek- en rivierdalen. De soort wordt bijna steeds op leem of klei aangetroffen, soms op zand en zelden op veen. Dit lijkt er op te wijzen dat de soort vnl. op vochthoudende gronden voorkomt. De Kamsa1amander voelt zich het beste thuis in het ouderwetse kleinschalige boerenlandschap, zoals we dat rond de eeuwwisseling aantroffen. Een landschap dus met een wat veelzijdig karakter bestaande uit kleine bosjes, heggen en houtwallen, ruige bloemrijke graslanden, heldere poelen, enz. Een dergelijk landschap vinden we nauwelijks nog. Veel grasland werd omgezet in akkerland, poelen werden gedempt, overhoekjes, hagen en bosjes opgeruimd. Kunstmest en landbouwgif veranderde veel gevarieerde, soortenrijke milieu's in saaie, soortenarme milieu's. Dit alles heeft er toe geleid dat de Kamsa1amanderstand in heel Uest- en Hidden- Europa sterk is achteruitgegaan. In Nederland is onze vriend ernstig bedreigd. Voorkomen in Zeeland Ook in Zeeland vinden we Kamsa1amanders en wel in Zeeuws-V 1aanderenal komt hij er in zeer lage dichtheden voor. Bovendien zijn de diverse populaties erg geïsoleerd. Omdat de Kamsa1amander een echte poelensoort is treffen we hem ook bijna uitsluitend in drinkputten aan. Ouderwets kleinschalig boerenlandschap is ook in de Zeeuws-V 1aamse kleipolders nauwelijks nog te vinden. De 5

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 4