Als motieven om mee te werken worden genoemd: lekker buiten bezig zijn, een steentje willen bijdragen aan het natuurbehoud, het sociaal contact en het verkrijgen van mooi hout voor de open haard, Uat trouwens niet helemaal gratis is voor de vrijwilligers. 2e betalen de helft van wat in het snoeihout geïnteres seerde buitenstaanders ervoor moeten neer- te 11 en Het geld van de houtverkoop gaat in de kas. ïlen besteedt het aan b.v. benzine, koffie, werkhandschoenen en aan de jaarlijks terugkerende gezellige jaarvergadering met een spreker of een diavertoning o.i.d. In tegenstelling tot de andere in Zeeland actieve zaterdagvrijwi11igers is de Ualcherse groep niet aangesloten bij één of andere natuurbeschermingsvereniging. Er zitten dan ook weinig "natuurkenners" tussen de werk groepleden, maar dat is natuurlijk ook niet noodzakelijk. Als je maar geen twee linkerhanden hebt, dan kun je meedoen. Het snoeien is iets wat sommigen via een cursus van de SLZ geleerd hebben, maar je kunt het ook leren door het te doen en de aanwijzingen van meer ervaren collega's ter harte te nemen. In de boomgaard in Nieuw- en St. Joosland waar de werkgroep deze morgen werkt, waren ze nog niet eerder aan het werk geweest. Iemand uit de groep was zo vrij geweest de eigenaar gewoon eens te vragen of ze zijn hoogstammen mochten komen snoeien. Het mocht. A. van Looéén van de eigenaren van het perceel, vindt het onderhouden van de hoogstamboomgaard een goede zaak. De heer Van Loo helpt in zijn vrije tijd het Middelburgse 12 voge1hosptaa1 draaiende te houden, hij heeft een grote voliere achter de loodsen van het aannemersbedrijf naast de boomgaard en hij is lid van een voge1werkgroepHij vindt het dan ook prachtig om te zien dat de boomgaard enorm veel verschillende vogelsoorten aantrekt. "Putters, kepen, kneutjes, boerenvinkenbarmsijsjes, groenlingen en zo'n beetje alle mezensoorten die je kunt bedenken, en ook roofvogels, zoals toren valk, kerkuil, ransuil, buizerd en kiekendief heb ik hier gesignaleerd" vertelt hij. "Er staan hier goudrenetten, een paar soorten stoofperen en allerlei oude appelrassen. ïlijn grootvader had al die oude rassen precies geweten, maar mijn kennis gaat zover niet. Het zijn best aardig wat bomen. Een paar jaar geleden leverden ze wel dertig kisten op. Het is goed dat de bomen eens worden gesnoeid. Dat is lang geleden, 't Is ook ontzettend vee 1 werk Van Loo voorziet de leden van de werkgroep van kruiwagens om het hout af te voeren en zegt ze dat ze van de zomer gerust terug mogen komen om een kistje appels of peren. Iemand van de werkgroep is bezig om in een hoekje een houtstapel aan te leggen voor alle takken die na een paar uur werken over de bevroren grond bezaaid liggen. Het is koud, maar lekker zonnig weer. Om een uur of half één zijn ze klaar met opruimen en laden ze de gebruikte ladders en gereedschappen weer in hun wagens. Verkwikt door de frisse buitenlucht gaan ze met een voldaan gevoel weer huiswaarts. Nettie Uilderom Uil Me i j boom

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 8