^GEREEDSCHAPPEN tl_ DE JIRI SUPERZAAG Uie aan vrijwilligers denkt in het 1andschapsonderhoud heeft in eerste instantie knotwilgen in gedachten. Dikke bomen met een brede knot waar je met een beetje geluk comfortabel in kunt staan. De zaag mee naar boven en vlug de boom ontlasten van de té zware pruik. Het mooie van de knotwilg wordt nu echter een probleem, er staan namelijk verschrikkelijk veel takken dicht op een kluitje. Het een normale beugelzaag kun je daar niet tussen komen. Gelukkig is er de jirizaag, ook wel trekzaag genoemd. Een heel apart ding, zou ooit uitgevonden en ontwikkeld zijn door ene Jirikowski Voordelen Het grote voordeel zit 'm vooral in de slanke vorm van het zaagblad, je kunt dus praktisch altijd wel tussen de takken door om te zagen. Als je de jiri echter gaat gebruiken als de hobbyzaag thuis, dan kom je van een koude kermis thuis. 14 Dat ding doet niks, denk je, maar dat ligt dan vooral aan de gebruiker. De zaagtanden staan namelijk iets overgeheld in de richting van het handvat. Ze staan "op trek" zoals dat heet en dat betekent dat de zaag alleen maar snijdt als je hem naar je toe trekt. Vandaar ook zijn bijnaam: de trekzaag. Een tweede voordeel zit in de holle tandpunt1ijnhet zaagblad is namelijk niet recht. Het geeft je de mogelijkheid als het ware om een bochtje te zagen. Als je middenin de boom staat moet je ook kunnen zagen aan de achterkant van de tak, dus de zijde waar de tak naar toe zal vallen. De bekende en zeer belangrijke inkeping aan de onderzijde van de tak, om inscheuren van de bast te voorkomen, kan daardoor gemakkelijker worden aangebracht Let echter wel goed op dat je op een goede manier zaagt zodra de tak begint te vallen. Vele van onze jirizagen hebben in het blad een knik zitten waardoor een optimaal zaagresu1taat al niet meer verkregen kan worden. Bekijk van tevoren in welke richting de tak valt. Aan die kant begin je met de inkeping. Dan aan precies de andere kant de tak verder doorzagen. De zaagsnede trekt dan open zodra de tak begint over te hellen. Je kunt dan nooit klem komen te zitten. Via de zaagsnede maak je als het ware een scharnier waarlangs de tak valt. De vairichting van de scharnier moet overeenkomen met de valrichting van de tak. Voordeel drie is met name verantwoordelijk voor het image van de zaag als superzaag: de grote en grove betanding. 15

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 9