Zwemparadijs Naast zijn werk hee-ft Jan nog tal van andere bezigheden. Hij leest graag literatuur, bezoekt vrienden, fietst veel en zwemt elke dag, ongeacht het seizoen en de weersomstandigheden. En dan niet in het subtropische zwemparadijs, maar lekker (nou ja, lekker...) in zee. Dat is gezond volgens Jan, hij merkt dat hij tegenwoordig minder vaak ziek is dan voordat hij vier jaar geleden deze gewoonte aannam. Douchen in een onverwarmde flat vind hij trouwens gruwelijker dan op een winterdag in zee duiken. "Je moet jezelf wel eens overwinnen", zegt hij, "zeker als er een hoop mensen met dikke jassen aan op het strand lopen en naar je kijken de direkteur van het asielzoekerscentrum in Goes, om na te gaan of de bewoners van dat centrum mee zouden kunnen werken in de vrijwilligersgroepen. Dat kan wel, zei de directeur, maar hij had geen hoge verwachtingen over het aantal asielzoekers dat zich aan zou melden. Toch is er inmiddels een wachtlijst van enthousiaste buitenlanders, omdat er zich meer mensen hebben aangemeld dan de vervoerscapaciteit toelaat. Een mooi succesje dus. Polen en Nigerianen Over het algemeen zijn het gemotiveerde medewerkers, deze asielzoekers. In het begin waren er voornamelijk Polen, nu werkt Jan ook samen met Nigerianen. De communicatie is niet zo'n groot probleem, meestal kunnen ze goed met Engels overweg. Het is wel jammer dat ze meestal maar kort bij de groep kunnen blijven, een paar maanden hoogstens. Maar dan zijn er weer anderen. "De S.L.Z. als organisatie spreekt me wel aan vanwege de ideële doelstel lingen" vertelt Jan. Hij sluit niet uit dat hij zich na dit jaar betaald werken weer als vrijwilliger beschikbaar stelt. Maar het zou ook kunnen dat hij dan vrijwilligerswerk wil doen bij een andere organisatie, zoals bijvoorbeeld het asielzoekerscentrum. Na een paar jaar wil je wel weer eens wat anders, 24 vindt hij. Een vaste baan, dat is niks voor hem. Hij is gewend zijn eigen gang te gaan en wil dit ook zo houden; is gehecht aan zijn vrijheid.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 16