28 29 EEN ATLASPROJECT VOOR VLEERMUIZEN Vleermuizen vormen een niet weg te denken deel van onze inheemse fauna. Met maar liefst 19 soorten bevolken ze de Nederlandse nach ten, op zoek naar muggen, motten en andere insekten. Toch gaat het niet goed met onze vleermuizen. Uit jaarlijkse tellingen blijkt dat veel soorten de laatste decennia sterk in aantal zijn achteruitgegaan, terwijl enkele andere inmiddels al uit Nederland zijn verdwenen. Alle vleermuizen zijn daarom wettelijk be schermd, maar die bescherming kan pas goed van de grond komen wanneer we weten welke eisen vleermuizen aan hun leefomgeving stel len. Vandaar dat een atlasproject is gestart, om te trachten de ontbrekende kennis te verga ren. Met behulp van ultrasoon-ontvangers (batdetectors) kan het voorkomen en vliegge- drag van vleermuizen worden vastgesteld. De laatste jaren zijn al veel nieuwe gegevens aan het licht gekomen. Zo blijken er duide lijke relaties te zijn tussen landschapsele menten en de aanwezigheid van vleermuizen. De Stichting Vleermuis-onderzoek roept ieder een op aan het atlasproject mee te doen; zij verleent de deelnemers service door een hand leiding en een.cassette met geluiden te ver strekken. Ook verhuurt de SVO batdetectors. Meer Inforiatle kan worden verkregen bij: Heraan ljvtens Harnjesreg 17 6707 ET KAGENINGEN, Of het Biografisch Inforntlecentna Postbus 9201 6800 Ifi ARNEM KAMPEREN OP UNIEKE TERREINEN De Stichting Vrijwillig Onderhoud van Buiten plaatsen en Landschappen (Vobula) organiseert voor gezinnen en individuele kampeerders vanaf 18 jaar één- en tweeweekse recreatieve werk-kampeervakanties op terreinen met een grote historische of landschappelijke waarde. Het aantal deelnemers per kamp varieert van ca. 25 tot maximaal 50 personen. Men kampeert in eigen tent of caravan en zorgt zelf voor de maaltijd. Op het terrein zijn eenvoudige sanitaire voorzieningen. Als de weersomstandigheden het toelaten hel pen de deelnemers s morgens mee aan het wegwerken van achterstallig onderhoud. Na het werk en op zaterdag en zondag kan ieder doen en laten wat hij/zij wil. Ervaren kampbegeleidsters geven uitleg over het hoe en waarom van de werkzaamheden. De kosten: Tot 18 jaar f 15,- per week; f 22,50 per twee weken; 18 jaar en ouder: f 25,- per week; f 45,- per twee weken. Meer Inforiatle: «aak f 2,50 over op giro 2814969 t.n.v. Stichting Vobula te Zoeterweer. U ontvangt dan het actuele overzicht van k aiopen. Bomenstichting stelt Bomenfonds in Op 24 januari jongstleden stelde staatssecretaris Gabor van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij officieel het Bomenfonds van de Bomenstich ting in werking. Hij deed dit tijdens een bijeen komst op Kasteel Groeneveld in Baarn. Bij deze gelegenheid kreeg hij uit handen van mevrouw ir. M. ten Cate-van Elsland, directeur van de Bo menstichting, het eerste exemplaar van de voor lichtingsfolder over het Bomenfonds overhan digd. De Bomenstichting heeft sinds 1 januari jongst leden de beschikking over het Bomenfonds. Dit is een bijdrageregeling voor herstelwerkzaamhe den aan monumentale bomen buiten de bebouw de kom. Het betreft de oude regeling 'Herstel Waardevolle Bomen' van de directie Bos- en Landschapsbouw van het Ministerie van L.N.V., welke nu geprivatiseerd is. Het Ministerie lever de een belangrijke bijdrage voor dit Bomen fonds. Eigenaren of gemachtigden van bij de stichting geregistreerde monumentale bomen kunnen uit dit fonds een bijdrage aanvragen voor kosten van herstelwerkzaamheden, waarbij de beper king geldt dat er op dit moment alleen nog maar geld is voor bomen buiten de bebouwde kom. De folder 'Bomenfonds' informeert over het Bo menfonds, wie er voor een bijdrage in aanmer king komen, om welke bijdragen het gaat en be vat bovendien een beschrijving van de procedu re. Daarnaast is in de folder een aanvraagformu lier voor een bijdrage uit het Bomenfonds opge nomen. Geïnteresseerden kunnen deze folder gratis aan vragen bij de Bomenstichting, Donkerstraat 17. 3511KB Utrecht, tel. 030-340778. Het Bomenfonds is het vervolg op een project "Inventarisatie en Registratie Monumentale Bo men", waarbij 8000 objecten in heel Nederland werden geïnventariseerd en de status "monu mentaal" kregen toegekend. Op dit moment zijn veel gemeenten bezig deze monumentale bomen met behulp van de gemeentelijke kap- verordeningen te beschermen. Een object kan zowel een solitaire boom zijn als een laan of een park. Bij de gemeentelijke plantsoenendienst kunnen burgers controleren of een object bij de Bomen stichting als 'monumentaal' te boek staat.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 18