De steenuil en het landschap FtEIDftCT I ONEEL Begin april was stichting Belgische Natuur— en Vogelreservaten (BNVR) gastheer voor het eerste deel van de uitwisseling met SLZ. Achttien vrijwilligers en vier medewerkers van Landschapsverzorging maakten drie dagen lang met BNVR— medewerkers en vrijwilligers een rondgang in vier reservaten; van Lucien Calle een verslag- In de serie rond dieren in de landschapsverzorging vervolgen we met steenuil en vleermuis Dossier geeft een beeld van ex- vrijwilliger en nieuwe medewerker. Jan Minderhoud- Tenslotte hopen we dat alle vrijwilligers en medewerkers de bijgevoegde enquete over ons blaadje invullen en opsturen! 2 DE STEENUIL De steenuil is bij ons, in Noord—West Europa een typische vogel van het kleinschalige ouderwetse boerenland- Enkele tientallen jaren geleden was de steenuil op het platteland dan ook nog een gewone verschijning, wat onder meer blijkt uit het feit dat hij heel wat volksnamen heeft, zoals: "Eulke"; "Poep"; "Poepeul"; "Katuil"; "Katuul"; "Schietuul" en "Uilke Poep". In enkele gebieden, bv- rond de grote rivieren, is de steenuil nog steeds vrij algemeen, daar komen tot 6 paartjes per vierkante kilometer tot broeden- Het landschap moet er voor steenuilen wel zeer aantrekkelijk zijn, toch zeker als men bedenkt dat een paartje zeker 10 ha- jachtterrein van goede kwaliteit nodig heeft om zich te kunnen handhaven, (hoeveel hectares zitten er ook weer in een vierkante kilometer?) In het ideale steenuilenlandschap heeft hij/zij geen moeite met het vinden van een droge nestholte, er is altijd wel een geschikte holte in een knotboom, oude hoogstamfruitboom of oud gebouw voorhanden en op de door knotbomen en houtwallen omzoomde weilanden is altijd genoeg voedsel te vinden Dat voedsel bestaat voor de steenuil

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1991 | | pagina 3